ZEHİR NEDİR?

Paylaş
 

ZEHİR NEDİR?

Bazı maddeler başkalarına göre ze­hir adına daha çok uygundur, çün­kü çok az alınsa bile tehlikeli sonuç­lar doğurur. Bunların kimi bitkisel (‘mantarlar, Amazon yerlilerinin kul­landığı kurar gibi bitki özütleri), ki­mi hayvansal (yılan zehiri), kimi de madenseldir (arsenik, sülfürik asit). Bazı zehirlerse kimyasal yoldan elde edilir; bunların yapımı ve satışı sıkı kurallara bağlanmıştır. Genellikle hayvanları öldürmeğe (fare zehirleri) ya da zararlı bitkileri yok etmeğe (bitki zehirleri) yarayan bu madde­ler bazen cinai ve askerî amaçlarla da kullanılır.

Zehirlenme belirtileri çok çeşitlidir (soluk kesilmesi, baş ve karın ağrı­tan, kusma); belirtiler bazı hallerde günlerce sonra ortaya çıkabilir.

Vücut zamanla bir zehire alışabilir, bu durumda zehirin etkisi ortadan kalkar Zehirlilik katsayısı, zehirle­nen kişinin ağırlığı, zehirin sulandır­ma oranı ve vücuda giriş yeri, mik­tarı ve onu süzüp dışarıya alacak or­ganın durumuna göre değişir.Bazı büyük şehirlerde bir panzehir merkezi bulunur. En modern reani-masyon tekniklerinin kullanıldığı bu merkez, zamanında müdahale edil­mek şartıyla pek çok insanın haya­tını kurtarma olanağı sağlar.

Bu yazı 51 kere okundu.
Etiketler:
ZEHİR ZEHİR NEDİR
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/