YAŞAR KEMAL KİMDİR?

Paylaş
 

YAŞAR KEMAL KİMDİR?

Çağdaş Türk romancıları arasın­da en ünlü olanlardan biridir. Roman­larından birkaçının yabancı dillere çevrilmesinden sonra başka ülkeler­de de tanındı. Doğayı, efsaneleri ve toplumsal gerçekleri birlikte konu edinen eserleriyle kendine özgü bir çı­ğır açmıştır.

Adana’da dünyaya geldi. Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli’dır. Van’ın Ernis köyünden Çukurova’da Göğceli köyüne göç etmiş bir çiftçi ailesinin oğludur. Küçük yaşta babasını ve bir kaza sonucunda bir gözünü kaybet­ti. Kadirli İlkokulu’nu bitirdikten sonra (1938) bir süre de Adana Ortaokulu’nda okudu, ama geçim güç­lükleri yüzünden son sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı. Ondan son­ra on yılı aşkın bir süre çetin bir ya­şam kavgası verdi. 1951’de Cumhuri­yet gazetesinde çalışmağa başladık­tan sonra İstanbul’a yerleşti.

sanatı ve kişiliği

Yaşar Kemal, romancıların çoğu gi­bi edebiyata şiirle başlamıştı. Ama 1951’de başlayan hikâyeciliği ve rö­portajcılığı ona ilk ününü sağladı. 1955’te yayımlanan ilk romanı İnce Memed onun adını büyük kitlelere duyurdu. Varlık roman ödülünü de alan ince Memed, çağdaş Türk ro­manının en çok okunan eserlerinden biri sayılmaktadır ve dünya dillerin­den birçoğuna çevrilmiştir. Yirmi yıl içinde onu izleyen yeni romanları ya­zarın ününü daha da artırdı.

Yaşar Kemal bütün romanlarında ağa-köylü, patron-işçi, varlıklı-yoksul arasındaki gizli-açık çatışmaları eşsiz doğa betimlemeleri ve ruhsal yapı çözümlemeleriyle birlikte işler. Yazarın bir başka özelliği eserlerindeki destansı havadır. Halk dilinden, halk şii­rinden ve törelerinden bol bol ve ustaca yararlanarak, halkça benimsen­miş efsaneleri bir destan havası için­de işler: Üç Anadolu Efsanesi, Ağrı Dağı Efsanesi, Binboğalar Efsanesi v.b.

 

Bu yazı 49 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/