YAPIŞTIRICI LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR?

Paylaş
 

Yapıştırıcı lekeleri genellikle halıların ve kumaşların üzerinde olur. Bu lekeler hem halıya hem de sevdiklerimize zarar verebilirler. Temizleyici olarak aseton kullanılsa da aseton sadece doğal kumaşlarda etkisini gösterir ve halı üzerinde kullanılmadan önce mutlaka halının arka tarafında test edilmelidir. Eğer halınıza aseton uygulamak istemezseniz ya da aseton testinden sonra halıda tepkime varsa o zaman halınızı temizleyiciye vermeniz en iyisidir.

Halı üzerindeki yapıştırıcı lekesini çıkartmak için ilk önce lekenin büyük kısmını keskin olmayan bir bıçak ya da temiz bir spatula yardımı ile iyice kazıyın. Ancak bu sırada halının tüylerine zarar gelmemesi için çok dikkat edin. Daha sonra sıcak suya temiz bir bezi batırın ve halınızı silin. Sonrasında sirkeli sulu bez ile halınızı bir kaz daha silin. Bu sırada erimekte olan yapışkan izlerine sürekli olarak emdirme işlemi uygulayın.  Eğer halınız suda çözünen bir yapıştırıcı ile lekelenmişse ve bu leke de iyice kurumuşsa o zaman lekenin üzerine halınızın dayanabileceği derecede sıcak su dökün. Sonrasında yapışkan çözünürken dikkatli bir şekilde halınızı temizleyin. Eğer leke henüz tazeyse o zaman hemen halının üzerine ılık su uygulayın sabun yardımı ile lekeyi temizleyin.

Yapıştırıcı Lekeleri Ve Temizleme Yöntemleri

Uhu lekesini kumaştan temizlemek için özellikle eğer uhu lekesi kuru ve eskimiş ise kaynar suyun içerisine sirke ilave edin ve kumaşı en az yarım saat kadar bu suyun içerisinde bekletin. Eğer tam bir ölçeğe ihtiyacınız var ise o zaman on bardak kadar suya bir bardak sirke ölçeğini kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde tutkal ya da uhu lekeleri tamamen temizlenecektir. Ancak uygulama öncesinde kumaş üzerinde test uygulamanız iyi olur. Eğer uhu lekesi henüz tazeyse o zaman su ile sabun çoğu sentetik kumaşları temizleyecektir. Eğer isterseniz sentetik kumaşa aseton uygulayabilirsiniz. Ancak sentetik kumaşı ilk önce test etmeniz iyi olur. Eğer kumaş asetat ise o zaman kesinlikle aseton kullanmamanız gerekir.

Bu yazı 302 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/