William  JAMES KİMDİR?

Paylaş
 

 William  JAMES KİMDİR? (1842-1910)

Tanınmış Amerikalı felsefe ve psikoloji bil­ginidir. Amerikalı tanınmış romancı Henry James’in kardeşidir. New York’ta doğdu. Lawrence Fen Okulu’n dan sonra Harvard Üniversitesinde tıp fa­kültesini bitirdi. 1872′ elen 1907’ye kadar Harvard’da anotomi ve fizyoloji dersleri okut­tu. Sonra psikoloji ve felsefe dersleri verdi 1899’dan 190Te ka­dar Edinburgh Universitesi’nde de tabiî din­ler dersi okuttu. 1909’de Oxford Üniversite­sine felsefe profesörü oldu.

William James, 1890’da «Psikolojinin Esasları» adındaki eserini yayınladı. Bu eser James’in birdenbire bütün dünyaya tanınma­sını sağladı. Yazarın kitabında söz ettiği teoriler her yanca geniş ilgi uyandırdı. William James, daha sonraki bitaplarında psikoloji  konularındaki fikirlerini başlıbaşına bir felsefe haline gelirdi.

William James’in pragmatizm felsefesi Al­manların idealizminin tam aksi olan bir tezi ileri sürüyordu. Pragmatizm daha sonra bir çok filozoflar tarafından kabul edifen bir teori haline gelmiştr . En önemli eserleri arasında «Psikolojinin Esas­ları,», «Pragmatizm – Eski Düşünce Tarzlarına Yeni Bir Ag», «İnanmak İsteği», «Ger­değin Anlamı» başta gelir.

Bu yazı 229 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler