• DOLAR
  6,9551
 • EURO
  8,2066
 • ALTIN
  442,07
 • BIST
  1,1768
Walter  SCOTT KİMDİR

Walter  SCOTT KİMDİR

          Walter  SCOTT KİMDİR  ( 1771 – 1832)

Iskoçyalı ünlü bir ro­mancıdır. Edimburgh’ ta doğdu Babası da ünlü bir yazar olan Scott çocukluğunda bu­labildiği kadar kitabı durmadan okuyor, böy- lece bilgisini derletiyor­du. 16 yaşındayken kütüphaneler dolusu eseri yutarcasına okumuştu.

W Scott hukuk öğ­renimi yaparak avukat olduysa da, şiir yazarak ün kazanmak istiyordu 1802’de yayınladığı «Iskoçya Sınırından Türküler* adlı esen ba­şarı kazanınca avukatlığı bıraktı Arka arka­ya yazıp yayınladığı şiir kitapları gerçeklen güzel eserler olmasına rağmen, o sıralarda Lord Byron’un şöhretinin en yüksek noktasın­da oulunması yüzünden fazla tutunmadı Scott şiirleriyle pek başarı elde edemiye- ceğini anlanınca roman yazmaya karar verdi. İlk romanı olan «Waverley»i (1814) imza­sız yayınladı. Ondan sonra çıkan «Guy Man- nering» adındaki romanının başına da imza­sı yerine «VVaveriey’in yazarı» diye yazmıştı. Herkes bu adsız romancının eserlerini artık merakla bekler olmuştu «Antikacı», «Kara Ekmek». «Edimburgh Hapisanesi», «Rob- Roy», «Larnmermoore’un Nişanlısı», «Montro- se Efsanesi», «Ivanhoe» gibi romanları bü­yük bir çabuklukla yazıp yayınlıyordu. O ka­
dar ki Ingiliz Kıralı George, Iskoçya’ya gitti­ğinde, ktraiı karşılamak şerefi, ünü her yan­da duyulmaya başlıyan Scott’a verilmişti.

Scott, «Manastır». «Haydut». «Nigel’in Serveti», «Quentin Durvvard», «Nişanlı». «Na- poleon’un Hayatı» adlı eserlerini de aynı us­talıkla, art arda yazıp yayınladı Yalnız, bu sonuncusu Fransa’da büyük tepkilerle karşı­landı 3unun sonucu olarak da eserleri yayın­layan yayınevi iflâs etti 120.000 sterling bor­cu on yılda ödemeyi üzerine alan Scott hum­malı bir çalışma devresine girdi. Böylece «Bir Büyükbabanın Masalları» ile başladığı roman­ları arka arkaya çıktıysa da çok çalışması, ça­buk yazması yüzünden romanlar değerini git­tikçe kaybetti üstelik, iki kere de felç geçi­ren Scott rahat çalşamaz olmuştu Borcunun yarısını ödeyebildi geri kalanını da eserleri­nin satışı ile kapattı. Böylece fakir bir hayat sürerken Abbotsfcrt’ta öldü. Eserleri bugün dahi zevkle okunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM