Vermeer Kimdir?

Paylaş
 

Vermeer Kimdir?

Vermeer, yeni kurulan protestan Hollanda Cumhuriyeti’nin burjuva sınıfından bir ailenin çocuğu olarak Delft kentinde doğdu. Bütün çağdaş­ları gibi, daha çok sarayın ya da ki­liselerin siparişi üzerine, doğduğu şehirden ve çevresinden manzaralar yaptı. Elimizde Vermeer’in sanat ha­yatı üstüne pek fazla bilgi yok: ya­şadığı çağda ün yapan, sonra unutu­lan sanatçının değeri XIX. yy.da ye­niden anlaşıldı. Eserlerinden pek azında imza ve tarih vardır ve ancak birkaç tablosunun kesinlikle Vermeer’c ait olduğu söylenebilir.

 

Deniz akıntıları sıcak veya soğuk olur. Deniz suyunun çeşitli enlemler­deki sıcaklık farkları ve ’’’rüzgârlar bu akıntıları doğurur. Üç büyük ok­yanusta (Atlas, Büyük, Hint), bir Ku­zey Ekvatoral, bir de Güney Ekvato­ral akıntı vardır. Büyük Okyanus’ta, Golfstrim’in bir benzeri vardır: Fili­pin Adaları’nın yakınında doğan, Ja­ponya kıyılarını yaladıktan sonra Ka­liforniya’ya doğru yönelen Kuro-şivo («Kara akıntı»). Humboldt akıntısı denilen bir başka akıntı da, Antark­tika’dan gelir, Şili ve Peru kıyıları bo­yunca ilerler ve Galapagos Adaları’nı serinletir (burada, Ekvator kesimin­de, penguenlere rastlanır). Atlas Okyanusu’nda, Labrador akıntısı New­foundland’ soğutur ve bu dolaylar­da Golfstrim ile karşılaşır.

Vermeer, yeni kurulan protestan Hollanda Cumhuriyeti’nin burjuva sınıfından bir ailenin çocuğu olarak Delft kentinde doğdu. Bütün çağdaş­ları gibi, daha çok sarayın ya da ki­liselerin siparişi üzerine, doğduğu şehirden ve çevresinden manzaralar yaptı. Elimizde Vermeer’in sanat ha­yatı üstüne pek fazla bilgi yok: ya­şadığı çağda ün yapan, sonra unutu­lan sanatçının değeri XIX. yy.da ye­niden anlaşıldı. Eserlerinden pek azında imza ve tarih vardır ve ancak birkaç tablosunun kesinlikle Vermeer’e ait olduğu söylenebilir.

bir anı yakalamak

Vermeer, çoğunlukla ev içi sahne­leri yaptı. Bu sahnelerde hiç bir ola­yı anlatmağa çalışmaz: çıplak duvar­lı veya duvarları bir haritayla, bir tabloyla süslü bir odada bir iki kişi­nin bulunması onca yeterlidir. Sanat­çının üstün yeteneği, günlük yaşan­tıdan alınmış bu basit sahneleri za­manın dışına çıkarak ölümsüzleşmiş birer kompozisyon haline getirir.

Ustaca dağıtılmış bir ışık içinde yü­zen kişiler, kendilerini önlerindeki işe verdikleri bir hareketsizlik anında öylece donup kalmış gibidirler: inci Tarları Küdın, terazisinin dengede olup olmadığına bakar, Siitçü Küdın, bir ölçek sütü büyük bir dikkatle bo­şaltır, atelyesindeki Ressam elindeki fırçayla tuvale boya sürmeğe hazır­lanır. Bu etkileyici anlardan alabil­diğine canlılık ve hayat taşar.

Portrelerinde (Türbanlı Genç Kız), derin ve durgun bakışlı çehre, tablo­nun koyu renk fonundan ayrılarak bir ışık oyununun merkezi olur. Delft’ten iki manzara resminde de Vermeer’in bu çabasını görebiliriz: ressam, kapalı bir dünyada taşlaşmış gibi hareketsiz duran kişileriyle sa­kin bir şehir çizer, bu ölü şehre can­lılık veren tek şey ışıktır.

Bu yazı 155 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/