ÜZÜM NEDİR?ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Paylaş
 

ÜZÜM NEDİR?ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Üzüm, uygarlık kadar eski bir meyvedir. Bilinmeyen zamanlardan beri taze olarak ve kurutularak ye­nir; suyundan şıra, şarap, sirke, pek­mez yapılır. Rakı gibi birtakım başka içkiler de üzümden çıkartılır.

bitkisel özelliği

Üzüm, asmanın üzerinde salkım ha­linde bulunur. Her üzüm tanesi kısa bir sapçıkla salkım’a bağlıdır. Sal­kımların biçimi üzüm çeşitlerine gö­re değişik olabilir. Taneler genellik­le beyazdır; ama sarımtırak, yeşil, pembe ve kara üzümler de az değil­dir. Bazılarının üzeri az veya çok bu­ğulu olur.

Üzümün ince bir kabuğu, sulu, etli bir özü ve birkaç çekirdeği vardır. Çekirdeksiz denen çeşitlerinde çekir­dekler belli belirsizdir.

Üzümün bileşiminde yüzde 70-85 su, yüzde 12-30 arasında katı madde (gli­koz, madensel tuzlar, protein, selü­loz, organik asitler, tanen, vitamin­ler ve boya maddeleri) bulunur. Bo­ya maddeleri en çok kabuk kısmın­da yer alır. Meyvenin tadı türüne gö­re değişir.

kuru üzüm

Türkiye’de en çok çekirdeksiz üzümler kurutulur. Ama çekirdekli üzüm türlerinden de kurutulanlar var­dır. İyi ve kehribar sarısı kuru üzüm elde etmek için üzümü, potas ile yapılan bandırma suyu’na batır­mak gerekir. Üzümler parlasın diye bandırma suyunun içine biraz da zey­tinyağı katılır. Ayrıca bandırma su­yunun grado derecesi 5-7 arasında ol­malıdır. Söz konusu suyu yapmak için potas bulunmazsa ayçiçeği sapı, bağ çubuğu ve sakızlık külü de kul­lanılabilir. Bandırılmış üzümler te­miz sergiler üzerine serilerek kuru­tulur. Kurutma 5-7 gün sürer. Kuru­yan üzümler sap ve çöplerinden ay­rıldıktan sonra çuvallara veya san­dıklara doldurulur.

http://bilelimmi.com/uranyum-nedir/

http://bilelimmi.com/turizm-nedir/

http://bilelimmi.com/tirigonometri-nedir/

Bu yazı 119 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/