• DOLAR
  7,5584
 • EURO
  8,9640
 • ALTIN
  474,95
 • BIST
  1,1856
UYKU VE RÜYA NEDİR?

UYKU VE RÜYA NEDİR?

UYKU VE RÜYA NEDİR?

Bütün bir günün yorgunluğu, hay­vanlarda olduğu kadar insanlarda da karşı koyulmaz bir uyuma ihtiyacı doğurur. Gerçekten de insanın beden ve zihin gücünü yeniden toplamasını sağlayan tek şey uykudur. Çoğu za­man birkaç esnemeden sonra uyuma­ğa hazırlanan kişinin gözleri kapanır, kasları yavaş yavaş gevşer, vücut or­ganları daha ağır çalışmağa başlar, solunum temposu yavaşlar ve düzen­li hale gelir. Dış dünya ile bütün iliş­kisini kesmiş olan kişi tam bir dur­gunluk ve hareketsizlik halindedir. O andan sonra artık bilinci de çalış­maz olur.

Uyku, başından sonuna kadar tek­düze bir olay değildir: normal süresi boyunca birtakım devrelerden geçer, bu devrelerden her biri de gittikçe derinleşen çeşitli evreleri kapsar.Beyinde bulunan ve hipotalamus denilen bir sinir merkezinin denetle­diği uyku, bütün fiziksel etkinlikle­rin durduğu bir dinlenme dönemidir: uyku sırasında kişi, bilinçli düşün­me yeteneğini kaybetmiştir. Bunun­la birlikte bilinçaltı, rüya görürkengene de «çalışmağa» devam eder. Hepimiz her gece rüya görürüz, fa­kat gördüğümüz rüyaları tümüyle unuturuz ya da yalnız uyanma anın­dan önce gördüğümüz son rüyayı ha­tırlayabiliriz. Zaten bir rüyanın, hat­tâ bir kâbusun bizdeki anısı çok çabuk kaybolur. Toparlayıp anlat­ması güç bir şey olan rüya, çoğu zaman fantastiğin ve gerçek dışının sınırlarına varan, tutarsız, bağlantı­sız birtakım hayaller dizisidir. Kay­nağını, gerçekten yaşanmış olan ya da bilinçaltında var olan olaylardan, duygulardan, istek ve kaygılardan alır. Rüya görmek, insanın yaşaması ve sağlıklı kalabilmesi için zorunlu olan bir beyin etkinliğidir. Laboratu- varlarda yapılan «rüyadan alıkoyma» deneyleri (kaydedici âletler rüya gör­meğe başladığını haber verir vermez denek hemen uyandırılır), çıldırmaya kadar varabilen sinir ve ruh bozuk­luklarına yol açmıştır.

Öteden beri insanlar, gördükleri rü­yalara bir anlam vermek istediler ve bu rüyaları öbür dünyadan gelen birer haber (Eski Yunanistan’da Uy­ku Tanrısı Hypnos, ölüm Tanrısı Thanatos’un kardeşiydi) ya da kehanet olarak kabul ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM