• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
 ÜLKEMİZDE İLK TV YAYINI

 ÜLKEMİZDE İLK TV YAYINI

 ÜLKEMİZDE İLK TV YAYINI

Ülkemizde ilk televizyon yayınlarım, İstanbul Teknik Üniversitesi başlattı. Yayınlarla ilgili, çalışmalara 1950 yılında geçildi. Projenin uy­gulama alanına girmesi, verici cihazlarının gel­mesi . 1952’de tamamlandı. Aynı yıl da yayına geçildi. Yayınlar, cihazların yetersiz oluşu ya da tahsisat yokluğu nedenleriyle daha çok stüdyo çalışmalarıydı. Ancak, bir keresinde kamera, Taşkışla’daki Teknik Üniversite bi­nasının damına çıkarıldı ve Mithatpaşa Stad- yumu’nda oynanan bir futbol maçı, oradan görülebildiği kadarıyla seyircilere iletildi. Tek­nik Üniversite’nin yayınlarım izleyenlerin sa­yısını kesin olarak söylemek mümkün değildi. Zira, TV sahiplerinden hiçbirinin PTT’ye kay­dı yoktu.

Bununla birlikte, İstanbul’da o yıllarda 2 bin televizyon alıcısının bulunduğu tahmin ediliyor. Her cihazın en azından 5 kişi tara­fından seyredildiği düşünülürse, Teknik Üni­versite’nin televizyon yayınlarım 10 bin kişinin izlediği söylenebilir. TV yayınlarının yayın çevresi de kesin olarak bilinmiyordu. Ancak, yayınların İstanbul yakasında Yeşilköy’e, Anadolu yakasında da Suadiye’ye kadar uzan­dığı sanılıyor. Üniversite’nin televizyon veri­cisinin gücü de oldukça düşük: 50 watt. Oysa, ciddi bir yayın için en azından 500 wattlık bir verici gerekmekteydi.

TV yayınlarının büyük bölümünü canlı ya­yınlar oluşturuyordu. Bu yayınlara katılanla- rın hemen hepsi, “gönüllü” sanatçılardı. Batı Müziği bölümünü 25-30 kişilik bir senfoni or­kestrası üzerine almıştı. Yayınlarda “tiyatro” ve “sinema”mn da. ayrı bir yeri vardı. Ali Esin’ in, harita üzerinde verdiği haftalık hava rapor­ları hayli ilgi topluyordu.

TRT Televizyonu, 1964’te resmen kurul­du. İlk kuruluş yeri, Ankara’daki Mithatpa­şa Caddesi’nde bulunan stüdyo idi. 31 Ocak 1967 akşamı ilk resmi televizyon yayını, An­kara’da yapıldı. 1968’de Almanya’dan sağla­nan 5 KWlik verici ile kapalı yapılan yayınlar, devreden çıkarıldı. 31 Ocak 1968’de ise TV de­neme yayınları haftada 3 gün olarak başladı. Bu deneme yayınları S. yıl sürdü.

Yayınlar, 31 Ocak 1971’de 4 güne, 21 Ha­ziran .1972’de de 5 güne çıkarıldı. 1971 Ekim’- inde İstanbul-İzmir-Ankara radyolink sistemi, TV nakline müsait hale geldi.

TRT, Ankara programlarını 1 Aralık 1971 ‘de Çamlıca’daki PTT radyolinkterminali vasıtasıyla İstanbul’a aktardı. Bu yayınlar, 26 Ağustos 1972’ye kadar İstanbul seyircisine yi­ne İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonu aracılığıyla seyrettirildi. 30 Ağustos 1972’den itibaren ise Çamlıca’daki istasyon, 2.5 KW güçlü . yayına geçti.

TVnin kendi ürettiği programlar, yayın­ların yüzde 72’sini, dış kaynaklı yayınlar ise yüzde 28’ini teşkil ediyordu.

Mahmut Tali Öngören, TRT’nin ilk Prog­ram Dairesi Başkanı ve Ankara Televizyonu’ nun ilk müdürü oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM