Uhud Savaşı 625

Paylaş
 

Uhud Savaşı 625 yılında gerçekleşmiş ve İslam tarihini şekillendiren İslam tarihinin en önemli mücadelelerinden birisini oluşturan destansı bir savaştır. Müslümanlığı kabul eden Medinelilerle birlikte sevgili peygamberimiz Hz Muhammed Bedir Savaşı’nda mekkelilere çok ağır bir yenilgiye uğratmış ve Mekkeliler ağır kayıplar vererek kendisinden çok daha zayıf olan İslam ordusu karşısında perişan olmuşlardı. Mekkeliler bu mağlubiyeti bir türlü hazmedemiyor ve bir an önce bunun intikamını almak istiyorlardı .

uhud-savasi-bilelimmi.com

 

 

Hem Bedir Savaşı’nın intikamını almak hem de giderek gücü artmaya başlayan Müslümanlığı ortadan kaldırmak için harekete geçtiler .Peygamberimiz Savaşı’nın Medine’yi savunma şeklinde olmasını istemişti ancak Bedir Savaşı’na katılmayan gençler bu Savaşı’nın Mekke’nin dışında olmasını istediler .Bunun üzerine Savaş Meydanı olarak Uhud Dağı’nın etekleri belirlendi ,oldukça kritik bir nokta bulunmakta idi ki bu noktaya Peygamberimiz yaklaşık 50 Okçu yerleştirmişti ve bu okçuları özellikle uyardı .

Okçular Tepesi-bilelimmi.com

 

Kesinlikle ama kesinlikle bizim öldürüldüğümüzü görürseniz bile bu tepeden ayrılmayacaksınız  diye emir vermişti .Ancak Savaş Müslümanların lehine doğru ilerlerken bu okçular büyük bir heyecana kapılıp yerlerini terk ettiler .Bunu gören Mekkeli süvariler bu kritik bölgeden geçerek Müslüman ordusunu arkadan saldırdılar ve böylece aslında kazanılacak olan bir zafer kaybedilmiş oldu.Ancak bu savaşın sonucunda Mekkeliler Müslümanları tek başlarına yenemeyeceklerini anladılar .Yine müslümanlarda Ordu komutanlarının emirlerine itaat etmenin ne kadar önem arz ettiğini görmüş oldular .

Hz Muhammed Tek Otorite-bilelimmi.com

 

Mekkelilerle iş birliği yapan Beni Nadir Yahudileri Medine’den çıkarıldı ve böylece Medine deki tek otorite Hz Muhammed oldu .Uhud Savaşı İslam tarihini şekillendiren savaşlardan birisidir.

Bu yazı 1796 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/