• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843
TURUNÇGİLLER NEDİR?

TURUNÇGİLLER NEDİR?

TURUNÇGİLLER NEDİR?

Turunçgiller, güneş gibi parlak ve sıcak renkleriyle, sanki her şeyden önce ışığın ve sıcağın meyveleri ol­duğunu göstermek ister gibidir. Bu gözalıcı görünümlerinin yanı sıra do­yum olmaz tatlan ve serinletici özel­likleriyle turunçgiller, İlkçağ insan­larının tanrılara sunduğu en değerli armağanlar olmuştur. Yunan mitolojisindc tanrıların meyvesi diye anı­lan ünlü «altın elma» kuşkusuz por­takal olsa gerek.

Güneşin Meyveleri

Turunçgiller ailesinin en yaygın ve bilinen temsilcileri portakal, manda­lina, limon ve greyfurt tur. Hepsi de yalnız sıcak ve kuru iklimlerde ye­tiştirilebilir: meyveye o güzel tadını ve rengini veren güneşin sıcaklığı­dır. Bu nedenle dünyanın en büyük narenciye üreticileri A.B.D.’nin Kali­forniya eyaleti (dünya üretiminin he­men hemen yarısı), İspanya, İtalya, Kuzey Afrika ve İsrail’dir.

Kokulu Vitaminler

İnsan vücudu için son derece ge­rekli pek çok elemanı yapısında bu­lunduran turunçgiller, beslenmemiz­de önemli bir rol oynar: enerji kay­nağı olan C vitamini (100 gr porta­kal suyunda 50 ile 100 mgr); sinir sis­teminde dengeyi sağlayan B vitamin­leri; büyümeye yardımcı A vitamini; maden tuzları (kalsiyum, potasyum), oligo elementler v.b. Bu nedenle por­takal ve bergamot gibi bazı turunç­giller eczacılıkta yağ ve merhem ya­pımında kullanılır.

Turunçgillerin diğer önemli kulla­nımları arasında, bu bitkilerin çiçek­lerindeki hoş kokulu esanslardan ya­rarlanan parfüm sanayini saymak gerekir. Bu alanda Fransa, her yıl 800 g narenciye çiçeği esansı üreten Ales Maritimes ili sayesinde dünya üretiminde ilk sırayı alır; 1 kg esans etmek için 1 ton çiçek yaprağının gerektiği düşünülecek olursa. Önemli bir üretimdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM