• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
Türklerde Sosyal Yapı ve Adalet

Türklerde Sosyal Yapı ve Adalet

Türklerde Sosyal Yapı ve Adalet

Toplumun en küçük birimine aile denirdi. Aileler sülaleleri, sülaleler boyları, boylar milleti, millet de devleti oluştururdu.

Aile (Oguş) Sülale (Urug) Aşiret (Boy-Bod) Millet (Bodun, Budun) Devlet (İl)

Devletin başında hükümdar (Hakan, Han, Kağan) bulunurdu.

Devlet, Töre adı verilen yazılı olmayan kurallara göre yönetilmişti. Töre aynı zamanda devletin devamlılığı için de önemli idi. Kök Türk Yazıtlarında töresini kaybetmiş ulusun yok olacağı hatırlatılarak kağanlardan töreye uygun davranmaları istenmişti. Törenin değişmeyen hükümleri adalet, iyilik ve eşitlikti.

Türklerde yönetme gücü yani Hakan’lık, Türklere Tanrı tarafından verildiğine inanılırdı. Buna Kut denirdi. Kutun kanda olduğuna ve kan yoluyla babadan oğula geçtiğine inanılırdı. Bu da hükümdar öldükten sonra hanedan üyelerinin taht üzerinde hak iddia etmelerine ve taht mücadelelerine neden olurdu.

Devlet işlerinin görüşülüp karara bağlandığı meclise toy (kurultay) denirdi. Kurultayda mutlak söz sahibi Kağan’dır. Kağanın başkanlığında toplanan kurultaya boy beyleri ve Kağanın eşi (hatun) de katılırdı. Kağan olmadığı dönemlerde söz sahibi ise Hatun’dur.

Hatunun Toya katılması ve Hakan olmadığında devleti yönetme yetkisinin hatunda olması Türklerde kadına verilen değerin göstergesidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM