Türkiye’de Hayvancılık

Paylaş
 

HAYVANCILIK:

Ekonomik değer taşıyan hayvanların ürünlerinden ve güçlerinden faydalanmak üzere üretilmesi, beslenmesi faaliyetlerine hayvancılık denir. Hayvan sayısı bakımından ülkemiz Dünya’nın önde gelen ülkelerindendir.

  • Tarımsal üretimin yaklaşık % 40’ını oluşturur.
  • Halkın beslenme ve giyim ihtiyaçlarını karşılar.
  • Tarımda ve taşımada hayvanlardan yararlanılır.

TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLEN HAYVAN TÜRLERİ

Büyükbaş Hayvancılık

Yurdumuzda süt ve et üretiminin büyük bir bölümü sığırlardan elde edilir. Türkiye’de sığır yetiştiriciliği Erzurum – Kars Bölümü’nde ve Doğu Karadeniz’de yaz yağışları ile oluşan çayır ve meralarda doğal koşullarla oldukça yaygın olarak yapılır. Son yıllarda Ege ve Marmara bölgelerinde de yaygınlaşmıştır. Dünya’da sığır yetiştiren ülkeler arasında Türkiye 12. sıradadır.

Küçükbaş Hayvancılık

Türkiye’de yaygın olarak yürütülen hayvancılık türüdür. Küçükbaş hayvanlar içerisinde de en fazla koyun yetiştirilir. Çünkü koyun bozkır alanlarda yetişir. Türkiye’de karasal iklim geniş alanlarda etkili olduğu için küçükbaş hayvancılık yaygındır. Tüm bölgelerde yapılmasına karşın İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde temel geçim kaynakları arasındadır.

Kümes Hayvancılığı

Şehirleşmenin artması ile ortaya çıkan et ihtiyacının giderilmesinde tavuk vs. hayvanlarının yetiştirildiği kümes hayvancılığı ön plana çıkmıştır. Özellikle büyük şehirlerin çevresinde (İstanbul, İzmit, Balıkesir) yoğun olarak yapılır.

 

 

Ipekböcekçiliği

Dut ağacına bağlı olarak yürütelen hayvancılık türüdür. Bursa ve çevresinde yapılır.

 

Arıcılık

Türkiye’de iklim çeşitliliği olduğu için ağaçların çiçek açma dönemlerinin farklı olması arıcılığı geliştirmiştir. Doğu Karadeniz, Hakkari, Kars ve Muğla çevresi en fazla yapıldığı yerlerdir.

 

 

Balıkçılık

Türkiye’de Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yoğun olarak yürütülen hayvancılık türüdür.

 

Bu yazı 1125 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/