• DOLAR
  7,2223
 • EURO
  8,6317
 • ALTIN
  481,52
 • BIST
  1,1881
Türkiye’de En Çok Çıkarılan Madenler

Türkiye’de En Çok Çıkarılan Madenler

Türkiye’de hangi madenler çıkarılır, ülkemizde en çok çıkarılan madenler nelerdir, Türkiye’de madenler nerede çıkarılır sorularına isterseniz cevap bulmaya çalışalım .

Türkiye Madencilik anlamında Dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi olup sanayide ve diğer alanlarda kullanılan birçok temel maden topraklarımızda çıkarılan binmekte. Türkiye Madencilik sektöründe her geçen yıl kendini geliştirmekte ve dünyaya ihraç ettiği Madem miktarı da artmakta .Ancak önemli olan madenlerimizi çıkarmak değil bu madenleri işleyerek Mamül veya Yarı Mamül olarak dünyaya ihraç edebilmemiz .Bu sayede ekonomimize çok daha fazla döviz kazandırabilecek ve böylece cari açığımızı da aşağı çekmiş olacağız .

Gelin Türkiye’de en çok çıkarılan madenler yakından bakalım. Türkiye denince ilk akla gelen madenlerin başında tabi ki bor mineralleri gelmekte. Bor mineralleri neredeyse mucizevi anlamda yüzden fazla alanda kullanılabilen ve dünyada ki rezervin yüzde 80’inin Balıkesir ,Bursa ,Susurluk ve Kütahya çevresinde olduğu çok özel bir maden olarak bilinmekte. Bor mineralleri nerede kullanılır diye soracak olursanız en başta cam üretiminde seramiğin sırlanması da kimya sektöründe ilaç sektöründe Jet yakıtının üretilmesinde uzay Sanayi’nde ve daha sayamayacağımız çok farklı alanlarda Bor mineralleri kullanılmakta ve Türkiye her yıl yurt dışına yüz milyonlarca dolarlık Bor madeni ihraç etmektedir .

Diğer önemli madenler den bir tanesi de kromdur ,krom demir çelik sanayinin pil ve Kimya sanayinin ana ham maddelerinden birisidir ve oldukça pahalı ve değerli bir madendir .Dolayısıyla Türkiye’de Muğla’da çıkarılan krom Antalya’da işlenmekte hem yurt içinde hem de yurt dışındaki pazarlarda yüksek değerlerle satıla bilmekte. Türkiye’de çıkarılan en değerli madenlerden bir tanesi değildir Linyittir, bilindiği gibi bir kömür türü olup üçüncü zamanda oluşmuştur ve Türkiye’nin birçok bölgesinde linyit kömürü çıkarılmaktadır .En çok linyitin çıkarıldığı bölgemiz ise Türkiye’de Ege bölgesidir ,Muğla Yatağan Gökova ve Yeniköy’de Kütahya Seyitömer tunçbilekte Manisa Soma’da Sivas Kangal da çıkarılan linyit kömürü eskiden evlerde ısınma amaçlı da kullanılabilmektedir .Ancak Ülkemize gelen doğal gaz imkanı sayesinde linyit kömürü artık sadece Elektrik elektrik üretiminde kullanılmakta ve bu da ülke ekonomisine yoğun bir katkı sağlamakta.

Türkiye’de çıkarılan madenlerin başında yine Demir gelmekte ,demir demir çelik sanayinin ve temel Sanayi Dalları’nın ana hammaddesi olarak bilinen belkide dünyada en çok kullanılan en değerli madenlerden birisidir .Sivas Divriği’de Malatya Hekimhan da Balıkesir Edremit’te Adapazarı Çamdağı da çıkarılan demir madeni Türkiye’nin değişik bölgelerinde kurulmuş olan Demir Çelik fabrikalarında işlenmekte hem yurtiçinde hem de yurtdışında yoğun bir şekilde talep görmekte. Demirin kullanım alanı sayılamayacak kadar oldukça fazladır .

Bakırda Türkiye’de çıkarılan en yoğun madenlerden bir tanesidir, bakır özellikle iletişimde ve elektrik Sanayi’nde yoğun bir şekilde kullanılan en temel madendir .Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yaygın bir şekilde çıkarılan bakır Kastamonu Küre ve Artvin Murgul’da yıllardan beri çıkarılmakta , baktığımızda ise bakır madeninin Elazığ Madende Diyarbakır Ergani da çıkarıldığını görüyoruz .Bakır çok değerli bir maden olduğu için Türkiye’de çıkarılması büyük bir avantaj sağlamış ve yurt dışına döviz vermekten Kurtulmuş durumdayız.

Türkiye’de çıkarılan madenler den bir tanesi de alüminyum dur alüminyum Türkiye’de Antalya Akseki’de Konya Seydişehir’de çıkarılmakta .Alüminyum en başta uçak sanayide kullanılan son yıllarda da Otomotiv sanayinde yoğun bir şekilde kullanılan çok değerli maden dir .Özellikle sertleştirilmiş alüminyumdan yapılan otomobillerin ağırlığı çok daha düşmekte hem daha sağlam hem de yakıt tüketimi daha uygun olan otomobiller üretilebilmektedir .Bu yüzden alüminyumun gelecekteki değeri daha da artacak ve yeni ihtiyaç alanları oluşacaktır. Petrol ne yazık ki Türkiye’de çok fazla üretilen bir maden değil Türkiye petrol ihtiyacının sadece yedide birini kendi kaynaklarından sağlamakta Güneydoğu’da çıkarılan Petrol değişik rafinerilerde işlenmesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM