Truva Şehri Tarihçesi

Paylaş
 

 Truva Biga Yarımadası’nın kuzeybatısında Çanakkale Boğazı’nın Anadolu kıyısından 6 kilometre içeride hisarlık Tepesi üzerinde destanlara konu olmuş bir yerleşme yeridir. Burada çeşitli zamanlarda yapılan kazılarda üst üste kurulmuş 9 şehir kalıntısı ortaya çıkarılmıştır .

En alttaki 1. Truva İsa’dan önce 3 binden İsa’dan önce 2500 ye kadar sürmüştür bu yerleşme yeri birçok kulesi olan bir surla çevrili de Sur duvarlarıyla ev duvarlarının temelleri taştan üst bölümleri kerpiçtendir. Evlerin arasında bulunan belgelerden burada yaşayanların çiftçi oldukları hayvan besledikleri ve balıkçılık yaptıkları anlaşılmaktadır. 2. Truva güçlü bir surla çevrilmiş bir kaledir karlenin ortasında Megaronlardan oluşan bir saray vardır megaronlar bir veya iki salonu  olan yapılardır .2 Truva döneminde madenden yapılmış araçlar kullanılmıştır bunlar arasında hançerler baltalar bıçaklar, testereler ,köprüler, ipuçları ve Çiviler bulunmaktadır .Bunların bir bölümü tunçtan yapılmıştır seramik sanatı da ilerlemiş pişirme yöntemi gelişmiş kırmızı vazolar yapılmıştır.

 

Megaronlar da çok zengin defineleri de rastlanmıştır ,burada bulunanlar arasında altın ve gümüşten yapılmış süs eşyası çok ince işçiliği olan alınlıklar sarkaçlar küpeler bilezikler ve çok sayıda boncuklar vardır. 2.tur ve uygarlığı geniş bir bölge yayılmıştır bu uygarlığın başucu özelliği maden eşyanın çokluğudur .2. Truva İsa’dan önce 2000 yıllarında bir yangınlara yokolmuştur bundan sonra aynı yerde kurulmuş olan 3. 4 .ve 5. Truva çevreye kapalı küçük yerleşmelerdir .Truva da evler iç içe ve çok sık olarak yapılmıştır aralarında düzensiz dar yollar vardır .4 .Truva da oldukça sağlam sur duvarları bulunmaktadır. Tunç daha yaygın olarak kullanılmıştır seramik kaplar daha başka biçimdedir. 7. Truva kültürü 6 turnuvanın bir devamıdır bu dönemde İsa’dan önce 1250- 1200 yıllarında rastladığı sanılır .8 Truva İsa’dan önce 7 yüzyılda kurulmuş bir Yunan kolonisi 9 Truva bir hellenistik ve Roma şehridir.

http://bilelimmi.com/iskender-imparatorlugu/

http://bilelimmi.com/gordion-sehri/

http://bilelimmi.com/lidyalilar/

Bu yazı 446 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler