Trahom Nedir?

Paylaş
 

Trahom Nedir?

Trahom çok eskiden beri bilinen bir hastalıktır. Akdeniz ülkelerinde çok yaygındır. Birinci Dünya Sava­şandan önceki yıllarda Mısır, Yemen, Arabistan ve Suriye’de askerlik ya­panların oralarda hastalığı kaptıktan sonra memlekete dönüşleriyle Türki­ye’ye girdiği sanılmaktadır. XX. yy  başlarına kadar yalnız Güney ve Güneydoğu Anadolu’da yerleşen has­talık, Birinci Dünya Savaşı sırasında­ki yaygın nüfus hareketleriyle İç Anadolu ya kadar yayılma göstermişti. Osmanlı Devleti’nin son yıllarında Türkiye’de 3 milyon kadar trahomlu bulunduğu tahmin ediliyordu.

Trahom bir virüs hastalığıdır. Has­talık üst göz kapağının altında bir­takım kabarcıkların belirmesiyle baş­lar. Çok sinsi bir hastalıktır, yıllarca sürebilir, saydam tabakada yaralar çıkmasına ve bu tabakanın donuklaş­masına yol açar. Sonunda körlükle sonuçlanabilir.

Trahom göz salgılarıyla bulaşır. Hastanın kullandığı havlu, mendil, yastık gibi eşyayla bulaştığı gibi, ka­ra sinekler de hastalık virüsünü in­sandan insana bulaştırır ve yayılma da önemli rol oynar.

trahom savaşı

Türkiye’de trahom savaşına ilk olarak 1925 yılında, bu hastalığın se­bep olduğu sakatlık yüzünden kör­ler memleketi denilen Adıyaman’da ve onun ardından Malatya’da bi­rer trahom hastahane ve dispanseri açılarak başlandı. Birkaç yıl sonra daha başka güneydoğu il ve ilçelerin­de de trahom savaş hastahaneleri ku­ruldu. O zamandan beri sürdürülen yoğun trahom savaşı sayesinde, eski­den bu illerde yüzde 70’e yaklaşan trahomlu hasta oranı, son yıllarda bulunan antibiyotik göz ilaçlarının etkisiyle yüzde 2’ye düşürüldü.

Bu yazı 213 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/