Trabzon Rum İmparatorluğu

Paylaş
 

Trabzon Rum İmparatorluğu ördüncü Haçlı Seferi sırasında İstanbul’un latinler tarafından alınması üzerine buradan kaçağının Komnenos Ailesi tarafından Trabzon ve çevresinde kurulan devletir 1204- 1461. Trabzon Rum hükümdarı Aleksios Komnenos Karadeniz Ereğli üstünden Batum’a kadar olan kıyı bölümlerini ele geçirdi. Kısa bir süre sonra Selçuklular Trabzon’u kuşattılar Ereğli’de Amasra’ya aldılar  Selçuklular’a uzak olduğu Sinop Selçuklulara geçti.

 

Aleksios Selçuklu sultanı İzzettin Keykavus vergi yardımcı asker ve her yıl çeşitli hediyeler vermeyi kabul ederek tutsaklıktan kurtuldu. 1214 Selçuklular 1221 de ikinci kez Trabzon’u kuşattılar .Trabzon Rum Devleti’nin Selçuklulara bağlılığı Kösedağ Savaşı ne kadar sürdü. 1243 Anadolu moğolların yönetimine geçince Trabzon Rum İmparatorluğu Bu kez de bunlara vergi vermeye başladılar .

Moğollar Anadolu’da güçsüz duruma düştükten sonra bu devlet Türkmenlerin saldırısına uğradı .Türkmenler Giresun ve Orduyu aldılar daha sonra Osmanlılar Trabzon sınırına kadar ilerlediler. İkinci Murat zamanında Trabzon alınmak istendiği alınamadı ,donanma şiddetli bir fırtınaya tutulduğundan geri dönmek zorunda kaldı.Amasya Valisi Hızır Bey’in karadan ve denizden yaptığı saldırı sonucunda Trabzonluyum İmparatoru Osmanlılara vergi vermeyi kabul etti.İmparator güvenlik Osmanlı baskısı karşısında kızı Katerina Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın evlendirdi .1458 de İmparator olan David komnenos Osmanlılara verilen vergi kesti Uzun Hasan aracılığı ile de eski verilenleri geri istedi bunun üzerine ikinci Mehmet sefere çıkarak Trabzon’u aldığı bu devlete son verdi.

Bu yazı 1423 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/