• DOLAR
  6,7758
 • EURO
  7,6635
 • ALTIN
  366,74
 • BIST
  1,1309
Toplumsal felsefe nedir?

Toplumsal felsefe nedir?

Toplumsal felsefe nedir?

Her toplumun, toplum yapısı ve yaşama sorunlarıyla karşılaştığı­nı anlamak, bu sorunların toplumdan topluma, devirden devire de­ğişen özellikler ve çözüm yolları taşıdığını görmeğe başlamak için, insanlar, bir Aristote’u, bir Auguste Comte’u,  bek­lemediler. Tarihte, onsekizinci yüzyıldan önce, genel olarak top­lumsal örgütlenme – toplumsal düzen ilkelerini belirtmek ve özel olarak her toplumsal bunalım döneminde, bunalıma bir çözüm yolu bulmak için insanlar düşünmüşlerdir. Toplumların toplumsal gerçe­ği ve onun hareketi üzerine oluşan bu düşünceler, gözlemlere, za­man zaman araştırmalara dayanan düşünceler olmuştur. Aslında top­lumsal gerçeği anlamaya, onun sorunlarını çözmeye daha doğru­su bir toplumsal yapı düzenlemeye yönelen, bugün, toplumsal fel­sefe ya da siyasal felsefe ve hattâ toplumsal düşünce deyimleriyle adlandırdığımız düşünce biçiminin tarihi, insan düşüncesi kadar eskidir.

Yaşayabilmek için doğayla savaşa karşı bir arada olma zorun­luluğu, insanları, bir arada olma olgusu üzerine düşündürmeğe baş­lamıştır. Belirli bir doğa parçası üzerinde yaşayabilmek için insan­lar nasıl bir arada olmalıdırlar? Bu soruya cevap aramak, insanla­rı, insan-doğa ilişkilerini ve insanların kendi aralarındaki ilişkileri düşünmeğe ve düzenlemeğe götürmüştür.

Tarihsel evrim içinde toplumsal felsefenin, gittikçe gelişerek, ilerlediği dönemler ve bu dönemlerin temsilcileri olmuştur. Sosyo­lojik düşünceye katkıları ne olursa olsun, ya da sosyolojiye öncülük etme dereceleri ne olursa olsun, bu kişilere sosyolog denemez. Muhakkak nitelemek gerekirse, onlara toplumsal filozof ya da siya­sal filozof diyebiliriz ancak. Çünkü, onsekizinci yüzyıldan önce, in­san ve toplum konuları felsefe, din, metafizik ve ahlâk içinde ya da bunlar açısından düşünülüyor, inceleniyordu. Böylece, toplumsal bi­lim değil, toplumsal felsefe yapılıyordu. Böyle bir toplumsal fel­sefe de, çoğu zaman

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM