• DOLAR
  6,8607
 • EURO
  7,8014
 • ALTIN
  398,95
 • BIST
  1,1345
Tiyatro Nedir?

Tiyatro Nedir?


Tiyatro bir öyküyü hareket ve sözlerle sahnede canlandırma sanatıdır. Kökeni eski çağ insanlarının hasat zamanlarında tanrıları hoşnut etmek için yaptıkları törenlerdeki dans ve gösterilere dayanır. Günümüzde ise tiyatronun amacı insanları eğlendirmek, bilgilendirmek ve düşündürmektir.Eski Yunan’da da Tanrı Dionysos adına gösteriler düzenlenirdi. Belli kurallara göre oynanan ilk tiyatro oyunları ÎÖ 6. yüzyılda bu gösterilerden doğdu. Eski Yunanlılar bu oyunları yamaçlara yaptıkları, oturma yerleri basamak basamak alçalan tiyatrolarda sahnelerlerdi. Bu dönemde Aiskhylos, Euripides, Sophokles gibi güçlü yazarlar derin duygularla dolu oyunlar yazdılar. Daha sonra ortaçağda din adamları Hıristiyanlar’m kutsal kitabındaki öyküleri oyunlaştırıp kiliselerin içinde, pazar yerlerinde sahnelediler ve halkı böylece eğitmeyi denediler.


İlk kez 16. yüzyılda oyunlar para ödeyerek tiyatroya giden izleyiciler önünde sahneye konmaya başladı. Batı edebiyatının en büyük
oyun yazarı olan Shakespeare (Şekspir okunur) bu dönemde yaşadı; Londra’daki Globc Tiyatrosu’nda da oyuncu olarak çalıştı. Shakespeare’in, onun çağdaşı İspanyol Lope de Vega’nın ve 17. yüzyılın önemli Fransız yazarları Racine, Corneille ve Moli6re’in tiyatro oyunları hâlâ sahnelenmekte ve ilgiyle izlenmektedir.

Modern tiyatronun temelleri 19. yüzyılda atıldı. İzleyiciler artık kendi yaşamlarını yansıtan oyunlar görmek istiyorlardı. Böyle gerçekçi oyun yazarlarının en önde gelenleri Norveçli Henrik Ibsen ve Rus Anton Çehov’du. Ünlü bir Rus tiyatro oyuncusu ve yönetmeni olan Konstantin Stanislavski de gerçekçi tiyatro akımı doğrultusunda pek çok sanatçı yetiştirdi. 20. yüzyılda tiyatro yapıları da, tiyatro oyunları da çok çeşitlendi. Bu dönemde İtalyan Luigi Pirandello, İspanyol Federico Garcia Lorca, İrlandalı Samuel Beckett ve Alman Bertolt Brecht gibi büyük oyun yazarları yetişti.


Sahnede oynanmak üzere yazılmış öykülere tiyatro oyunu ya da piyes denir. Birçok oyun çeşidi vardır. Gülünç olanlarına komedi, acıklı olanlarına trajedi, müzikli olanlarına müzikal adı verilir.Oyunların çoğu “perde” denen iki ya da üç bölüme ayrılır. Her perde de “sahne” denen iki ya da daha fazla bölümden oluşabilir. Bazen bir sahnenin sonunda kısa bir süre için perde iner ya da sahne ışıkları kararır. Bu ara genellikle yeni bir ortama ya da zamana geçişi sağlar. Yeni sahne farklı bir dekorla başlayabilir. Bir tiyatro oyununun sahneye konmasında birçok kimse görev alır. Yönetmen, oyunculara rollerini nasıl oynayacaklarını gösterir. Sahne tasarımcısı oyunun dekorlannı tasarlar. Kostüm tasarımcısı kullanılacak giysileri belirler. Ayrıca ışık düzenini kuran kişiler, dekor ve eşya taşıyan sahne görevlileri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM