Thomas MORE KİMDİR?

Paylaş
 

Thomas MORE KİMDİR?

Tanınmış bir Ingiliz yazarı ve siyaset ada­mıdır. İdeal devlet şeklini tarif eden «Utopia» adındaki ese­riyle ün kazanmıştır. Londra’da doğdu. Ox­ford Universitesi’nde hukuk okudu. 1504’te parlâmentoya girdi, Kıral VII. Henry’yle aile­sine maddi yardımda bulunulması teklifine muhalefet ettiği için milletvekilliğinden istifa etti.

VIII. Henry tahta çıktıktan sonra Thomas More da yeniden siyasi hayata döndü. 1529′ da Adalet Bakanı oldu. Dinine son derece bağlı koyu bir katolikti. VIII. Henry, karısından boşanmak isteyip de Papa’yla arası açılınca o da görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Kıral, Ingiliz Kilisesi’ni Roma Kilisesi’nden ayı­rıp bağımsız bir hale getirmek istiyordu. Bu­nun için hazırlanan kanun teklifini, daha baş­ka teklifleri More imzalamak istemedi. Bu yüzden memleketine ihanet suçundan sanık olarak mahkemeye verildi, 1535’te başı ke­silerek öldürüldü. O yıl Roma Katolik Kilisesi Sir Thomas More’u, dini uğrunda hayatını fe­da ettiği için, «Aziz» ilân etti.

Thomas More «Utopia» (Hayal Ülkesi) adın­daki eserinde, toplumun o günkü kurumlarını acı bir dille kınamış, bütün yurttaşlar arasında eşitlik kurulmasını gözeten bir dev­let şekli ileri sürmüştür.

 

Bu yazı 78 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/