Tarihteki İlk Uçak Gemisi

Paylaş
 

Tarihteki İlk Uçak Gemisi

Dünya savaş tarihinin en önemli silahlarından biri hiç kuşkusuz Uçak Gemileridir.Günümüz dünyasında süper güçlerin hala en çok güvendikleri savaş araçlarından biri olan Uçak Gemilerinin tarihçesini hiç merak ettinizmi.İşte bu yazımızda Tarihteki İlk Uçak Gemisine bakıcağız

Dünyada, uçak gemisi olarak inşa edilen ilk savaş gemisi, ilk planlan bu amaca uygun ol­masa da, İngiliz Donanması’ndan “HMS Ark Royal dir. 122 metre uzunluğundaki bu ge­mi, 1914 yılı Eylül ayında Blyth’ta kızağa kon­du. Ertesi yıl 9 Aralık’ta denize indirildi. Yapımı sırasında amiralliğin emriyle planla­rında bazı değişiklikler yapıldı ve alt güverte­sinde 10 deniz uçağı taşıyacak şekilde geliştirildi. Ark Royal, yapımının hemen ar­dından Çanakkale Boğazı’na gitti ve savun­ma amaçlı ilk görevini de 17 Şubat 1917 günü Bozcaada’da yaptı, O gün Ark Royal’den ha­valanan bir uçak, Türk mevzileri üzerinde ke­şif uçuşu yaparak bilgi topladı.

 

“Tekerlekli uçak” taşımak amacıyla inşa edilen ilk savaş gemisi ise, İngiliz Donanması’ndan “HMS Furious”tur. 1917 yılı Hazi­ran ayında donanmaya katılan bu gemi, hem kruvazör, hem de uçak gemisi özelliklerine sa­hipti. İlk yapıldığında, üzerinde yalnızca kal­kış güvertesi vardı. Taşıdığı altı uçağın havada görevini tamamladıktan sonra karaya inmesi planlanıyordu. Ancak, bunun yeterli olmadı­ğı görüldü ve 1917 Kasım’ında yeniden kıza­ğa çekilerek bir iniş güvertesi monte edildi. Furious’un en önemli özelliklerinden biri, uça­ğı hangardan uçuş güvertesine çıkaran hidro­lik kaldırma sistemiydi.

Uçak gemisi olarak planlanan ve o amaç­la yapılan ilk gemi, Japonlar tarafından 9 Ara­lık 1919’da denize indirilen “Hosho”dur. Hosho, ilk görevini 30 Kasım 1922 günü Tateama açıklarında yerine getirdi. En çok 25 de­niz mili yapabilen bu gemi, 21 uçak taşıyordu.

Bu yazı 536 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler