Tarihin İlk Ekonomik Krizi Lale Felaketi

Paylaş
 

Tarihin İlk Ekonomik Krizi Lale Felaketi

Ekonomik kriz kavramı hayatımızın neredeyse değişmez parçasından biri haline gelmiş durumda .Tarih boyunca İnsanoğlu sürekli ekonomisini geliştirmeye daha iyi daha güzeli ulaşmak için çaba sarf etmeye devam etmiştir Aslına bakarsanız günümüzde çok sık tartıştığımız ekonomik kriz kavramı çok da yabancı bir kavram değil .Geçmişte de birçok ekonomik kriz yaşanmış ve bu krizler sonucunda insanlar zarar görmüştü .ancak tarihte öyle bir kriz var ki bu hakkında bahsedilmeli ve incelenmeye fazlasıyla değer bir kriz .

O da 1637 de yaşanan Lale felaketi .Lale ile felaket kavramını aynı cümlede kullanmak garip gelebilir .Lale dünyanın en hoş en güzel çiçeklerinden birisi olarak kabul edilir .Özellikle de Lale çiçeğini bu kadar popüler hale getiren Türklerdir. Kanuni’nin Hollanda Kralına yolladı Lale soğanları ile Avrupa’da bir lale çılgınlığı başlamış. Ve bu lale çılgınlığı bir süre sonra büyük bir ekonomik potansiyeli dönüşmüş ve en sonunda da büyük bir krizle sonuçlanarak binlerce onbinlerce insanın batmasına ve zarar görmesine neden olmuştur. Bu büyük krizin en önemli nedeni ise vadeli kağıtlar dır. Yanlış duymadınız vadeli kağıtlar kavramı ilk defa Lale ile hayatımıza girmiş oldu. 1630 lu yıllarda Hollanda dünyanın en önemli güçlerinden birisi haline gelmişti özellikle Hollandalı Denizciler Ümit burnunu geçerek Hindistan’a ulaşmış ve bu bölgeleri sömürge haline getirmiş oradan getirdikleri baharat İpek ve değerli eşyaları Avrupa’ya satarak inanılmaz derecede yüksek kazançlar elde etmişlerdi .

İşte Kanuni Sultan Süleyman’ın Hollanda Kralına armağan olarak bir sandık lale soğanı göndermesi giderek zenginleşen Hollandalılar da daha rafine zevklere yönelme ihtiyacını tetiklemiş ve 160 türü bulunan bu muhteşem çiçeğe karşı muazzam bir ilgi oluşmuştu .Size şöyle bir bilgi verelim ki o dönemlerden alınan kayıtlara göre tek bir lale soğanı na 4 buğday yükü, 8 arpa yükü, 8 Semiz öküz 16 Semiz domuz ,24 koyun ,dört büyük fıçı şarap ,8 fıçı bira, 4 fıçı tereyağı ,bir ton peynir, iki yatak, 4 takım elbise, 2 Gümüş ibrik ve bir binek arabası verilerek sahip olunabiliyordu .Gördüğünüz gibi rakamlar gerçekten de inanılmaz. Tabii lale çiçeği bu kadar değerli olunca herkes parasını bu muhteşem bitkiye yatırmış ve çok yüklü miktarlarda henüz toprağın altında güneş ışığına çıkmamış Lale soğanları üzerine sözleşmeler imzalanmıştı .Daha mahsul bile alınmadan bu kağıtlar elden ele dolaşmaya başlamış ancak bu kağıtları alan kişiler sözleşmenin gereğini yerine getirememişlerdi Bir süre sonra karşılığı olmayan bu kağıtlar birçok kişinin Batmasına ve İflas etmesine neden olmuştu .Bundan yaklaşık 10 yıl önce Amerika’da yaşanan Emlak krizinin aslında en özgün ve ilk benzeri 1637 yılında Lale felaketinde yaşanmıştı.

http://bilelimmi.com/tarihte-zorro-efsanesi-nasil-dogdu/

http://bilelimmi.com/tolstoyun-aforoz-edilmesi/

http://bilelimmi.com/kalkanin-tarihcesi/

Bu yazı 179 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/