• DOLAR
  6,9666
 • EURO
  8,2133
 • ALTIN
  442,14
 • BIST
  1,1761
SÜLEYMAN PAŞA KİMDİR?

SÜLEYMAN PAŞA KİMDİR?

SÜLEYMAN PAŞA KİMDİR?

SÜLEYMAN PAŞA, Şehzade (1316  1359), «Rumeli Fatihi» diye anılan Osmanlı başko­mutanıdır. Orhan Gazi’nin büyük oğlu, I. Mu­rat’ın ağabeysidjr. Annesi Nilüfer Hatun’dur. 1 324’te babası tahta geçince, Süleyman Paşa da veliaht clclu, ölümüne kadar tam 35 yıl bu makamda kaldı. Orhan Gazi, bir müddet sonra oğlunu başkomutan yaptı, bu görevi ondan hiçbir zaman geri almadı.

Şehzade Süleyman Paşa, İlk defa 1349’da Bizans’a vardım olmak üzere, 20.000 kişilik bîr Türk ordusunun başında, Rumeli’ye geçti. Yanında 22 savaş gemisi vardı. Sırplar’ın al­mak üzere oldukları Selanik’ bağlaşık Türk- Bîzans ordusu kurtardı.

1352’de 10.000 kişi ik bir Türk birliği ge­ne Rumeli’ye geçti, Dimetoka’da Sırplarla Bulgarlar’ı yendi, bu bölgeyi alıp Bizans’a verdi. Türk askeri Balkanlar’da büyük hay­ranlık uyandırdı. Süleyman Paşa, durumun iyice olgunlaştığını görünce, 1354’te büyük teşebbüsüne başladı. Az, ama, pek seçkin bir kuvvetle Çanakkale Boğazı’nı geçip Gelibolu Yanmadası’na çıktı. Türkler İlk defa fatih sıfatiyle Avrupa topraklarına ayak basmış ol­dular.

Süleyman Paşa’nın fetihlerine, kardeşi Mu­rat Bey (I. Murat) de katılıyordu. 1357’de Lüleburgaz’la Çorlu’yu Murat Bey aldı. Böylece, Gelibolu yarımadası gibi çok stratejik bir bölge tamamen alınmış, Çanakkale Boğazı’ nın iki kıyısı ele geçirilmiş oluyordu. Bizans, artık güneyden, doğudan olduğu gibi batıdan da çevrilmişti.

Süleyman Paşa, taşlık bir yerde avlanır­ken, atının ayağı kayınca atiyle birlikte düş­tü, başını taşa çarparak öldü. Bolayır’a gömüldü; yanında Namık Kemal’in türbesi vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM