Stevia Bitkisi Türkiye'de Yetiştirilmeye Başladı | BİLELİMMİ.COM

Stevia Bitkisi Türkiye’de Yetiştirilmeye Başladı

Paylaş
 

Şeker günümüzün belki de en önemli sağlık sorunlarından birisi olmaya devam ediyoru.Aslına bakarsanız bundan 100 yıl önce insanlar şekerli birşeyler yemek için ya tatlı meyveler ya da doğal şekerli ürünleri tercih etmek zorundalardı. Çünkü bizim anladığımız anlamda sanayi tipi şeker henüz üretilmemişti. Ancak daha sonraki yıllarda şeker pancarı şeker kamışı gibi şeker oranı yüksek bitkilerden şeker ayrımlaştırıldı ve böylece şekere istediğimiz oranlarda istediğimiz kadar şekere ulaşabilme imkanına sahip olduk .

Stevia Bitkisi Özellikleri-bilelimmi.com

Ancak şekerin tadı kokusu çok hoş olmasına rağmen sağlık açısından belki de en tehlikeli besinlerden birisi .Şekerin fazla tüketilmesi kişilerde aşırı kiloya hatta bazen diyabet denilen şeker hastalığına yol açabilmekte .Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde altmışı obez olarak kabul ediliyor yani aşırı kilolu ve obez sayısı da her geçen gün dünyada hızla artıyor. Bu obezitenin yaygınlaşmasında en önemli etken ise hiç kuşkusuz şeker şekere ulaşmamız artık çok çok kolay en küçük bir bakkaldan marketten herhangi bir kuruyemişçiler istediğiniz gibi şekerlemeler çikolatalar pastalar kekler alıp yiyebilme olanağına sahipsiniz ki bunlar da size aşırı kilo ve değişik sağlık sorunları olarak geri dönecektir .Ancak çok ilginç bir bitki gelecekte şekere alternatif olabilir mi diye şimdiden düşünülmeye başlandı. Güney Amerika’da yetişen ve halk arasında şeker otu olarak adlandırılan stevia bitkisi şekerden tam 30 kat daha tatlı doğal bir bitki .Bu gerçekten de oldukça ilginç stevia bitkisi piyasada satılmakta ancak tabi ki ithal olduğu için fiyatı da oldukça yüksekti .

Stevia Bitkisi Obeziteye Karşı-bilelimmi.com

Son günlerde gazetelerde paylaşılan bir bilgi ise heyecan verici. Mersin’in Erdemli ilçesinde stevia bitkisi yetiştirilmesi başarıldı bu ne anlama geliyor bu Türkiye’de de sıfır kalorisi olmasına rağmen şekerden 30 kat daha tatlı olan bu bitkinin giderek yaygınlaşabileceği ve kilo almadan diyabet gibi tehlikeli hastalıklara yakalanmadan ve damak tadımızı değiştirmeden tatlı şekerli besinler tüketebileceğiniz anlamına geliyor .Henüz çok yaygınlaşmakta birlikte olma riski stevia bitkisi en kısa zamanda üretimi artar ve ülkemizin dörtbir yanında yaygınlaşır .Çünkü Türkiye’yi bekleyen en ciddi riskler eden birisi Avrupa’da Amerika’da olduğu gibi obezitenin giderek artması.

Bu yazı 710 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla