Stalin Kimdir?

Paylaş
 

Stalin Sovyet devlet adamıdır 1879-1953 .Gürcistan’da Gori kasabasında doğdu bir Kunduracı oğludur .Tiflis meslek okuluna girdi 1894 ihtilalci düşüncelerin etkisinde kaldı .Gürcü Sosyalist grubuna girdiği için okuldan atıldı marks çıydı. Tiflis gizli sosyal Demokrat komitesi’ne üye yazıldı. 1901 Batum’da tutuklandı 1903- 1912 yılları arasında 5 kez Sibirya sürüldü. Lenin tarafından Pravda yı çıkarmakla  görevlendirildi .1913’te yeniden Sibirya sürüldü 1917’ye kadar orada kaldı .

Bolşevik ihtilalinden sonra Petrograd döndü devrimi sırasında pek rolü olmadı. Rusya Haklarının Hakkı Üstüne bildiri adlı eserin hazırladı. 1918 işçi ve köylü Teftiş komiseri olarak yönetici kadrolarda temizlik yaptı. İç savaşda beyaz Ruslara karşı Stalingrad savundu 1922’de Teknik bir görev olan Parti genel sekreter ne getirildi. Lenin nin ölümünden sonra Troçki ve taraftarlarına karşı açtığı siyasi mücadeleyi kazandı .1927 Küçükköy ekonomisi yerine büyük ölçüde sanayileşmeyi benimsedi .1928’de 5 yıllık planlarını uygulanmasına başlandığı köylerin Kollektif değiştirilmesinde çok sert davrandı .Daha sonra bu konuda köylülerin kandırılarak kazanılmasını istemek zorunda kaldı .1934’te 100 kadar muhalifin öldürttü .

1937’de seçimlerinde yerini sağlamlaştırdı tek başına diktatör oldu .1939’da Hitler Almanyası ile bir saldırmazlık Anlaşması imzaladı, siyasal durumdan yararlanarak Polonya’nın doğusuna aldı .orduların Baltık ülkelerine yerleştirdi. Finlandiya ve Romanya’dan bazı yerleri ülkesine kattı. 1941’de Hitler Rusya’ya saldırdı. Stalin  halk komiseri başkanı oldu, Bütün devlet yetkililerine elinde topladı .Yurttaşlarından yakma tekniği uygulamalarını düşmanın gerisinde Partizan birlikleri kurmalarını istedi .Moskova’dan ayrılmadı Rus ordularının yönetimine eline aldı ,komutanlardan Almanların kuvvetten düşünceye kadar geri çekilmelerini istedi .1942 Stalingrad zaferinden sonra Sovyet Birliği mareşal rütbesini aldı. 1943 Çörcil Ruzvelt de 1943’te Tahran’da 1945’te Yalta da buluştu. 1945’te Japonya savaş açtı Zafer’den sonra Kominform adı altında milletlerarası komünizmi yeniden kurdu. 1947 ölümünden sonra izlediği siyaset yeniden gözden geçirildi. Stalin düşmanlığı yaygınlaştı .Parti kongresinde ölü Stalin vatan haini ilan edildi.Adı her yerden çıkarıldı tahnit edilmiş cesedi leninin anıtkabir’in den alındı.

http://bilelimmi.com/safiye-sultan/

http://bilelimmi.com/maresal-fevzi-cakmak-2/

http://bilelimmi.com/demirbas-sarl/

Bu yazı 173 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/