• DOLAR
  6,7680
  %0,23
 • EURO
  7,6671
  %0,12
 • ALTIN
  372,13
  %-0,01
 • BIST
  8,5502
  %0,54
SKOLÂSTİK FELSEFE

SKOLÂSTİK FELSEFE

SKOLÂSTİK FELSEFE

Ortaçağ’da okutulan bir felsefe öğreticisi­dir.- Aristoteles gibi bazı Eski Yunan filozof­larının felsefe sistemlerine dayanarak, bu ara­da Aristoteles’in mantık öğretisini olduğu gi­bi alarak Hıristiyanlık’ın esaslarını temellen­dirmek üzere ortaya çıkarmıştır.

Bu felsefe sisteminin başlıca özelliği, din­sel esasları değişmez birer temel olarak ele •almak, aklın delillerini ona göre açıklamaktır, ¡skolâstik felsefe, gerçeklere akıl yolu ile ulaşılabileceğini ileri sürdüğünden, deneysel metoda dayanan çalışmaların karşıtıdır; yani bu sistemde gerçek her zaman için formül- lendirilmiş olarak kabul edilir.

Bu felsefe sistemine verilen «¡skolâstik» adı, Lâtince’de «okul» anlamına gelen «scola» kelimesinden türemiştir. Buna sebep, bu fel­sefe sistemisin Ortaçağ’da Avrupa’nın birçok şehirlerinde özel olarak açılmış okullarda okutularak yayılmış olmasıdır, 529 yılında Atina’daki felsefe okullarının kapanmasından sonra birkaç yüzyıl süre ile Avrupa büyük bir cehalet ve karanlık içinde kalmıştı. Eski filozofların sonuncusu olan Boetîos’un ölü­münden sonra uzun bir süre felsefe alanına büyük bir yenilik getirilmedi.

Avrupa’nın bu bakımdan yeniden uyanışı, Batı dünyasının Charlemagne (Şarlman) ın egemenliği altına girdiği sıralara raslar. Char­lemagne, o sıralarda İngiltere’de, İrlanda’da ün kazanmış filozofları, bilginleri kendi çev­resine topladı, idaresi altındaki topraklarda bulunan manastırlardan her birine bağlı ol­mak üzere birçok okul açılmasını emretti. Bu okulların en ünlülerinden biri olan Saray okulunda, York şehrinde Alcuin adlı filozof Şarlman’ın kendisine de, ailesine de ders verirdi.

¡skolâstik felsefenin genel olarak IX. yüz­yıldan XIV. yüzyıla, ya da XV. yüzyılın baş­larına kadar sürmüş olduğu kabul edilir. Bu süre içinde yetişen filozoflar arasında Erigena ile Occam başta gelir, (skolâstik felsefenin ge­lişmesini, köklenmesini sağlamış olan diğer filozoflar arasında en önemlileri, Albertus Magnus, Duıis Scctus, Thomas Aguines’tir. Thomas Aguinas, «Sumnıa Theologica» ekili ünlü eserinde, Roma Katolik dininin esasla- •rını, felsefesini, temellerini açıklamıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM