SİVİLCE NEDİR?

Paylaş
 

SİVİLCE NEDİR?

Deride ortaya çıkan küçük bir çıbandır. Derimizde kıllar içeriye doğru eldiven par­mağı gibi çukurlaşmış deliklerden çıkar. Yağ bezlerinin de bulunduğu bu çukurlara «folikül» (kesecik) denir. Bunlar derinin en zayıf noktalarıdır, stafilokok, streptokok cin­sinden mikroplarla sık sık iltihaplanır. Kanal­lar mikrop, yağ ve hücrelerle tıkanır. İşte bu iltihaplara, genel olarak, «sivilce» denir. Sivilcenin türlü çeşidi vardır:

Akne. — SİVİLCE Yağ bezlerinin iltihaplanmasiyle meydana gelir. Sivilcelerin en önemlilerinden biridir.

Ergenlik. — SİVİLCE Çoğunlukla gençlerde görü­lür. Keseciğin ağzı ya esmer, ya da siyah uçlu, toplu iğne başından darı büyüklüğüne kadar irilikte, sıkılınca irin fırlıyan bir kabarcıkla kapanmıştır. Bu tıkaç yağ salgılanmasına en­gel olur (Bk. Ergenlik).

Sivilceler bilhassa yüzde, burunda, yanak­larda, çenede, sırtta, göğüste, omuzlarda çıkar. Bazı sivilceler nohut kadar büyük, sert, mor renkte olur, ağrı da verir. Derin sivilce­ler geçtikten sonra yerlerinde bir iz kalır. Si­vilceler daha çok ilkbaharda, kadınlarda «ay­başı» zamanında, kabızlık hallerinde devre devre artar.

Sivilcelerin oluşunda hormonların, besin metabolizmasının etkisi büyüktür. Hastalar tuzsuz, yağsız yemekler yemelidir. Tedavide hormonların, antibiyotik ilâçların yeri önem­lidir.

Bu yazı 121 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/