Sir Henry  SHACKLETON KİMDİR 

Paylaş
 

  Sir Henry  SHACKLETON KİMDİR  (1874 – 1922)

Tanınmış İngiliz Ku­tup kâşiflerinden biri­dir. İrlanda’nın Kilkee şehrinde doğdu, öğre­nimini Londra’da Dulich Koleji’nde yaptı. Ingiliz donanmasında görev alarak, Scott’un saşkanlığındaki Kutuo keşif heyetinde ikinci kaptan olarak bulun­du. 1906’da İngiliz Shackleton Parlâmento seçimlerine katıldıysa da kazana­madı. Daha sonraki yılları Güney Kutbu’na yapılan keşif yolculuklariyle geçti. Bu arada, birçok önemi, keşiflerde bulundu.

Shackleton 1909’cla, üç arkadaşiyle birlik­te, Güney Kutbu’nda 88. enlem dairesine ka­dar gidebildi. Güney Kutup noktasına 150 km.’lik bir uzaklık kalmıştı. Bu yolculuk Gü­ney Kutbu’nun keşfi için çok önemli bilgile­rin elde edilmesini sağladı. Shackleton bu yol­culukta başından geçenleri «The Heart Of The Antarctic» (Antarktiksin Kalbi) adındaki ese­rinde anlatmıştır.

Shackleton, 1914’te yeniden Güney Kutbu’ na gitmek üzere bir heyetle yola çıktıysa da, daha başlangıçta çeşitli talihsizliklerle karşı­laştı. Bindiği gemi bir buz dağına çarpıp par­çalanınca heyet, buzlar arasında geçen binbir maceradan sonra ancak 1917’de Ingiltere’ye dönebildi. Shackleton, 1921 ‘de son Kutup yolculuğuna çıktı, yarı yolda bir kalb krizi sonunda öldü.

 

Bu yazı 162 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler