Sir Alexander   FLEMİNG,

Paylaş
 

Sir Alexander   FLEMİNG KİMDİR? , (1881-1955)

Penisilini bulan tanınmış Ingiliz bakterîyologudur. İskoçya’ da doğdu. Öğrenimini orada tamamladıktan sonra Londra üniversitesine geldi, çalışkan kişiliğiyle dikkati çekmişti. Tıp fakültesini bitirdikten sonra bakteryolojiye merak sardı.
Alexander Birinci Dünya Savaşı’na Fleming doktor olarak katıldı,
pek çek yararlıklar gösterdi. Savaşın ona mesleği bakımından çok faydası olmuştu. Antiseptikler üzerindeki çalışma ve denemelerini savaş sırasında artırabilmiş, gayet faydalı sonuçlar elde etmişti. Savaştan sonra, bir yandan, çeşitli öğrenim kurumlarında ders verirken bir yandan da lâboratuvarında bakteriler üzerinde çalışıyordu.
Fleming, bu çalışmaları sırasında, bir gün, tesadüf eseri, aletlerinden birinin küflenmiş kısmına bakterilerin yaklaşamadıklarını farketti. Demek kİ, küfle o güne katlar doktorların bilmedikleri bir özellik vardı. Fleming, çalışmalarını ilerletti, stafllökok mikrobunun küfe dayanamadığını buldu. Araştırmalarının sonuçların 1929’da yayınladı . Fakat ondan sonra, nedense, «penisilin» de, mucidide unutuldu. Ancak, Ingiltere Başbakanı Winston Churchill zatürreye yakalandığı zaman penisilinden faydalan manın çareleri, araştırıldı. Ölüm derecesince ağır hasta yatan Churchill, bu İlâç sayesinde ölümden kurtuldu, ondan sonra da penisilin gündelik hayatımıza giren ilâçlar arasında yer aldı. Churchill’irı hayatım kurtarmış olmak, Sir Alexander Fleming için çok büyük bir önem taşıyordu. Çünkü Churchill i» gençlik yıllarında tanımış, onunla arkadaş olmuştu. Churchill, üstelik, onu  yıllerca önce, bir kazada ölümden de kurtarmıştı. Fleming, bu kıymetli dostuna olan şükran borcunu böyle güzel bir şekilde ödeyebildiği için seviniyordu. Alexarder Fleming’e 1943′ te Sir unvanı verildi, 1945’te de Nobel Tıp Mükâfatını kazandı.

Bu yazı 156 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler