SİNÜZİT NEDİR?

Paylaş
 

SİNÜZİT NEDİR?

Alında, üst çene kemiğinde sağlı, sollu bu­lunan kemik boşluklarının iltihabıdır. «Sinus» denilen bu boşluklar ufak deliklerle bu­run boşluğuna açılır.

Sinüzitin sebebi, çoğunlukla, burun iltihap­larıdır. Azı dişlerinin kök apseleri üst çene sinüsüne atiıyarak sinüzit yapabilir. Yüzme ve suya daima sonucunda da mikrop kaparak sinüzit olur.Belirtileri.  Sinüslerin buruna açılan delikleri çok dar olduğu için iltihap, şişme so­nucunda kolaylıkla tıkanır. Bu tıkanmalar çok şiddetli baş ağrılarına yol açar. Bu ağrı­lar yüzce daha çok duyulur. Eveğen (had) sinüzitlerde ağrı devamlı olabilir. Süreğen (müzmin) hallarde İse ağrı öğleden önce çok şiddetlidir, akşama doğru azalır. Sinüzit­te cerahatli, koyu burun akıntıları da olur. Tam bir teşhis koyabilmek için hastanın şi­kâyetleri, burun akıntısının özellikleri, rönt­gen filmi dikkatle incelenir.

Tedavi. — Genel olarak, iltihabı yok et­mek için «antibiyotik» denilen penisilin, streptomisin, tetrasiklin gibi ilâçlar kullanı­lır. Burun damlası, ağrı kesici ilâçlar, vitaminler yardımcı tedavi için lâzımdır. Müzmin hallerde cerahatin boşaltılabilmesi için cer­rahi tedavi gerekir. Sinüzit, çevresindeki organlar için tehlike­lidir. İltihap, göze, kulağa, boğaza, beyne atlıyabilir, menenjit, orta kulak iltihabı, «osteomiyelit» denilen kemik iltihabı gibi hastalık­lara yol açabilir. Onun için sinüzitin zama­nında tedavisine önem vermelidir.

Bu yazı 131 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/