SINDIRGI NIN TARİHÇESİ

Paylaş
 

SINDIRGI NIN TARİHÇESİ

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bö­lümünde Balıkesir iline bağlı bir Üçedir. Top­raklarını doğuda Kütahya’nın Simav, güneyde Manisa’nın Demirci, Gördes ve Akhisar, ba­tıda aynı ilin Kırkağaç, kuzeyde Balıkesir’in Bigadiç, kuzeydoğuda Dursunbey ilçeleri çe­virir. Merkez bucağından başka Düvertepe ve Gölcük adında 2 bucağı, 67 köyü vardır. Yüzölçümü: 1.733 km2

Sındırgı İlçesinin kuzeydoğu ve doğu ke­simleri oldukça dağlıktır. Batı kesiminde ise Simav Çayı çevresinde gelişen düzlükler bu­lunur. Güneyde çamlarla kaplı dağlık alan üzerindeki Sındırgı Beli (725 m.), Balıkesir – Manisa il sınırının geçtiği noktadır. İklim ılımandır. Yazlar kurak geçer. En önemli akar­su Simav Çayı’dır. İlçenin başlıca ürünleri tahılla tütündür.

Kasaba. — İlçe merkezi) Sındırgı kasabası, Balıkesir – Bigadiç – Akhisar yolu üzerinde, deniz yüzeyinden 230 m. yükseklikte kurul­muştur. Kasabaya Balıkesir doğrultusundan, iki yanı çınarlı yeşil bir cadde ile girilir. Başlıca binalar, ticaret yerleri bu cadde üze­rindedir. Cadde ileride dörtyol ağzına varır. Buradan batıya giden yol İzmir yoludur. 4 mahalleden meydana çelen kasabanın nüfusu 5.000’in üstündedir (1960 sayımı: 5.077).

Bu yazı 164 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler