Sezar Kimdir?

Paylaş
 

Sezar Kimdir?

Sezar tanınmış Roma komutanı ve devlet adamıdır İsa’dan önce 101 44 yılları arasında yaşamıştır .Eski Soylu bir ailedendir. Mariusun yeğeni olduğu için plepler ile olan ilişkisi vardı. Zeki bilgili iyi konuşan ve yetenekli olan bir yazardı. Ayrıca askerliğin bütün inceliklerini bilen gözü pek bir savaşçıydı  .Romanın yönetimini eline geçirmek istiyordu fakat bu amacını gizlemesini bildi. Yalnız o zaman diktatör olan Sulla onun tutumunu  anladı ve kendisine Asya’ya sürdü İsa’dan önce 82 Sulla ölünce Roma’ya döndü İsa’dan önce 78 ve politikaya atıldı .

Halk meclisine dayanarak iktidara gelmek istiyordu, önce maliye işlerine bakan Geostorm sonra belediye hizmetlerini yöneten Edil olarak seçildi ,Edildiği zaman da düzenlediği parlak eğlenceler ve oyunlarla kendini halka sevdirdi daha sonra konsul yardımcısı ve İspanya Valisi oldu. İspanya’yı başarıyla yönetti dönüşünde büyük törenle karşılandı Krasus ve Pompeius ile anlaştı bu üç arkadaşın birleşmesi ile kurulan birliğe 3 erkek birliği denildi İsa’dan önce 60. O sırada hak ve Ordu Terimverilerden yana olduğu için Bunlar Romaya Egemen oldular .Sezar Terimveriler kurulmasından sonra konsol seçildi konsülü sırasında halk Meclisine  Pompeius  emekli askerlerin eve Roma’daki işsizlere Toprak dağıtılması için 2 kanun kabul ettirdi konsülü bittikten sonra 5 yıl süreyle Galya valinin atanması sağladı .Bir Ordu kurma izinde aldı konsüllük sona erince Galyaya gitti İsa’dan önce 58.Birinci Terimvirliği İsa’dan önce 56 da 5 yıl için yeniledi Pompeius İspanya’nın ve Krasusa Suriye’nin yönetimi verildi. Sezar Galyada kendine bağlı Düzenli bir Ordu kurdu önce Galyalılarla iyi geçindi onlarla birlik olarak Galyaya saldıran germenleri ezdi galyalılar hiç kavgalardan yararlanılarak bu ülkeyi ele geçirmeye başladı .Çok çetin ve kanlı savaşlardan sonra Galya yı Romaya bağladı İsa’dan önce 50 .Sezar Galyada Fethiye uğraşırken  Krasus Suriye  parklarla yaptığı savaşta ölmüştü. Pompeius  Roma’da kalmış çevirdiği entrikalar la devleti eline geçirmiş ve yeniden konsül seçilmişti .Kendisini çok güçlü görüyordu Sezar’ı vatan haini ilan etti bunun üzerine Sezar Pompeius  karşı ayaklanarak kendisine çok bağlı olan ordusuyla Roma üzerine yürüdü Pompeius Makedonya kaçta Sezar Roma’ya girdi kendi adamlarını senatoya yerleştirdi bir süre sonra galyaya döndü .Pompeius a  bağlı kalan İspanya ordusunu yendi İspanya kendisine bağladıktan sonra İtalya geldi buradan ordusuyla Appleusa gitti Teselya da Farsala denilen yerde Pompeius  ile yaptığı savaşı kazandı İsa’dan önce 48. Pompeius  Mısır’a kadar kovaladı Mısır Kralı korkusundan Pompeius  öldürdü Sezar arkadaşının öldürülmesi iyi karşılamadı katilleri cezalandırdı.

Mısır Roma’ya bağladı bu ülkenin devlet başkanlığına Poloflonelerden kraliçe Kleopatra yi verdi .Bundan sonra Suriye üzerinden Anadolu’ya girdi Pontus kralını yendi .Yaptığı işleri ve kazandığı zaferler Roma’da Bir dostuna şu sözcüklerle bildirdi Geldim gördüm yendim .Sezar 5 yıl kadar tam anlamıyla Roma’ya egemen oldu. Cumhuriyet rejimine ve kanunları dokunmadı meclisleri olduğu gibi bıraktı fakat Devletin bütün gücünü ve buyurma yetkisine sahip olduğu önemli görevlerin hepsini ve hatta baş sahipliği bile üzerine aldı. Savaş ilan etme Barış yapma soyluluk ünvanı verme gibi yetkiler de kazandı ,meclisleri istediği zaman toplantıya çağıran Sezar olağanüstü saygı görüyordu .Kanun hükmünde kararnamelerde çıkarabiliyor Ordu yalnız imparatorluk tacını giymedi senatosunun tunçtan bir heykelini yaptırdı başını Defne dallarından bir taç giymesine paralar üzerine resminin basılmasına doğum günlerini şenlik yapılmasına altın bir tat üzeri de oturmasına her zaman Erguvan renkli bir Tolga giymesine izin verdi .Ayrıca kendisine vatan babası ünvanı verildi hep Sezer savaşlarda uğradığı için uğraştığı için Roma’da çok kalamadı Bununla birlikte devlet yönetiminde yenilik yapmaya çalıştı askerlerine Toprak verdirdi Roma takvimi düzenledi romanın ay yılına göre hesaplanan eski takvimi yerine Güneş yılına göre hesaplanan Mısır takvimini kabul etti bu yeni takvime kendi adını vererek Jülyen takvimi denildi .Ayrıca bir aya da onun adı verildi Temmuz ayı. Sezar Cicero gibi eski düşmanlarına bağışladı lüksü sınırlamaya çalıştığı Servet ayrıcalığına karşı olduğunu halkı açıkladı daha başka reformlar da yapmak istiyordu fakat kendisine karşı duyulan korku ve düşmanına yeterince değerlendiremedi .Roman unsurları onu Cumhuriyeti yıkmak isteyen bir tiran olarak görüyorlardı bunlar Sezar’ın bir gün Cumhuriyeti yakacağını inanıyorlar ve onu düşmanlık besliyorlardı.

Soylular Sezar öldürmek için bir suikast hazırladılar onu öldürecek olanlar Sezar senatoda bulunduğu sırada bir iş bahanesiyle çevresini sardırlar ve üzerine atıldılar .Sezar kendini savunmaya hazırlanırken karşısında evlatlığı Bürütüs ü gördü .O zaman sen de mi bürütüs diyerek savunmadan vazgeçti tokasını başına çekti aldığı hançer yaraları ile öldü.

http://bilelimmi.com/cerkezlerin-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/budha-kimdir/

http://bilelimmi.com/karagoz-kimdir/

http://bilelimmi.com/meddah-nedir/

Bu yazı 176 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/