• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
SEYRANI KİMDİR?

SEYRANI KİMDİR?

SEYRANI KİMDİR? ( 1807 – 1373)

XIX. yüzyılda yaşamış bir halk şairidir. Asıl adı Mehmet’tir. Kayseri’nîn Develi ilçe­sinde doğdu. Fakir bir imamın oğludur. Bir süre Develi’de okuduktan sonra İstanbul’a gel­di, tekkelere devam etti. Develi’ye döndükten bir süre sonra gezgin bir derviş olarak, özel­likle Orta Anadolu’da, dolaştı. Şairin, aşırı içki düşkünlüğünden dolayı, yarı deli bir hale geldiği, serseri, perişan bir hayat sürdüğü söylenir.

Seyranî, bu çeşitten birçok benzerleri gibi, halk tarafından zaman zaman borlanmış, za­man zaman da «ermiş» derecelerine yüksel­tilmiş, acılarla, yoksulluklarla dolu bir hayat sürmüştür.

«Seyranî» takma adım belki ele gezgin ha­yatından dolayı kullanan şair yalnız çağının değil, Türk halk şiirinin yüzyıllar içinde gel­miş geçmiş en coşkun, içli temsilcilerinden biridir. Alabildiğine duygulu iç dünyasının yanında kuvvetli bir çevre sezgisi, bu sezgiyi canlı, renkli olarak dile getirme gücü vardır. Bunlardan başka, gerçek bir hicivcidir. Hiciv­lerine uğrıyanlann başında da yobazlar, ahlâk düşkünleri, zalim devlet memurları gelir. Ol­dukça sağlam bir nazım tekniği vardır. Gör­düğü öğrenimin sonucu olarak, aruz veznini de kullanmışsa da, onun kişiliğini gösteren, adını yaşatan şiirleri hece vezniyle yazdıkları­dır. Divan zevki özentisine kapılmadan, için­den geldiği gibi yazdığı şiirlerinde duru, ka­tıksız, tertemiz bir Türkçe kullanmıştır.

Halk şiirinde, gene XIX. yüzyılda yaşamış, ikinci bir Seyranî daha varsa da, Ispartalı olan bu şair, Kayserili adaşı ile hiçbir şekilde boy ölçüşemiyecek kadar önemsizdir, unutu­lup gitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
SEYRANI KİMDİR?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM