• DOLAR
  7,6682
 • EURO
  8,9834
 • ALTIN
  468,33
 • BIST
  1,1711
SEYİR UYDULARI İCADI

SEYİR UYDULARI İCADI

Uyduların en az bilinen etkinlik­lerinden biri de, deniz ulaşımı sırasın­da yön bulmakta işe yarayan yapay yıldızlar olarak kullanılmalarıdır.Seyir uyduları, dünyaya düzenli olarak kendi yörünge durumlarıyla il­gili dakik bilgiler vererek çakşırlar. Bu bilgiler gemilerdeki veya başka yerlerdeki küçük alıcılar tarafından topla­nabilir. Alıcı istasyonlardaki küçük bir bilgisayar, uydunun pozisyonuna göre, kendi bulunduğu yeri hesaplar. Uyduyu birkaç kere yeniden gözle­mek yoluyla, dünyanın herhangi bir yerindeki denizci, kendi durumunu 200 metrelik bir toleransla saptayabi­lir ki, bu da kullanılan diğer bütün yöntemlerden daha dakik sayılmak­tadır.

Eğer alıcı istasyon hareketli değil de sabitse, o zaman sonuç daha da ke­sin olmakta, tolerans payı 10 metre­ye düşmektedir. Seyir uydularını araş­tırmalar için değerli kılan nokta da budur.

Amerikan Deniz Kuvvetleri bu tür uydulara ilk ilgi gösteren kuruluş olmuştur. Transit I adli ilk seyir uydu­su 1960 yılında atılmış, onu birçok benzer uydu izlemiştir ve bunların pek çoğu gizlidir. Sovyetler Birliği de ken­di seyir uydu sistemini devreye sok­muş bulunmaktadır. Transit dizisi, sonradan yerini Global Positioning System (Dünya Pozisyon Sistemi) denilen sisteme bırakmıştır. Bu sistem, çeşitli yörüngelerdeki birçok uydular­dan oluşmuş olup; hem askerî gemilere, hem de sivil gemilerin kullanma­sına açıktır.

Transit dizisi 1000 kilometre yük­seklikte yörüngelere oturtulmasına da yol açacak. Fırsatlar ortada. Onla­rı nasıl kullanacağımız ise bizlere bağ­lıdır.    

Uyduların uzmanlaşmış kullanıl­ma dallan arasında bunlardan başka, gemilerden kıyıyla konuşmalar da ak­la geliyor. 1976 yılında Marisat adlı üçlü bir uydu dizisi fırlatıldı. Görevi uzak denizlerdeki gemilerin kendi üsleri ve limanlarıyla iletişimini sağla­mak, bunlann imdat çağrılarının du­yulmama ihtimalini önlemekti. Buna benzer Fleetsatcom adlı diri de ABD denizaltılar, gemiler ve uçaklarla ile­tişim amacıyla fırlatılmıştır. Avrupa Uzay Ajansı, Marecs adlı bir deniz ile­tişim uydu dizisi düşünmektedir. Bu da 1980’ler sonrasına dönüktür. Aerosat, uçak iletişimi için uluslararası

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM