• DOLAR
  7,0551
 • EURO
  8,4375
 • ALTIN
  462,93
 • BIST
  1,1874
Şeyh Edabalı Kimdir

Şeyh Edabalı Kimdir

Şeyh Edabalı Kimdir

Şeyh Edabalı Osmanlı Devletinin kuruluşunda çok önemli etkileri olmuş bir kişiliktir.Şeyh Edabalı gösterdiği olgunluk Osman Beye verdiği destekle kayı boyunun anadoluda kök salmasında yardımları dokunmuştur.Şeyh Edebalı nın Hayatı bu anlamda çok önemlidir.

Şeyh Edebali Türk ahî şeyhi. Osmanlı Devleti’nin kuruluşu sırasında önemli hizmetleri olmuştur.

Karaman’da doğdu, Bilecik’te öldü. Şeyh Edebalı’nın yaşamıyla ilgili bilgiler söylencelere dayanır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin kayınbabası olarak bilinir.Öğrenimine Karaman’da başladı. Sonra Şam’a gitti. Orada Hadis, tefsir, fıkıh okuduktan sonra Anadolu’ya döndü. Osman Gazi Söğüt ve yöresinde bulunduğu sırada Edebalı Eşkişehir ile Söğüt arasın­da İtburnu’nda yaşıyordu.

Aşıkpaşazâde’nin Tevarih-1 Ali-ı Osman’ında bildirdiğine göre: “Osman Gazi, Edabalı’nın evine konuk olur. Bir gece düşünde şeyhin koynundan bir ay doğarak Osman Gazi’nin göğsüne girer ve göbe­ğinden bir ağaç biçiminde çıkar. Dallarının gölgesiyle bütün dünyayı örter. Edebalı bu düşü yorumlayarak, Osman’ın soyunun dünyaya egemen olacağını söyle­dikten sonra kızı Malhun’u (Mal Hatun) Osman’a verir. Bu evlilikten Orhan Bey doğar”.Osman Gazi Bilecik’i aldıktan sonra buranın vergi gelirini Edebalı’ya vermiştir. Düş yorumunda ünlü olan şeyhin 125 yıl yaşadığı söylenir. Eskişehir’ de adına yapılmış bir makam türbesi vardır.

Edcbalı ile ilgili bilgiler veren bir başka kaynak olan Oruç Bey Tarihi’nde ise, düşü görenin Osman Gazi’nin babası Ertuğrul, Edebalı’nın kızının adının da Rabia olduğu belirtilir. Öte yandan Orhan Gazi’ nin elde bulunan 1324 tarihli vakfiyesine göre de Malhun, Edebalı’nın kızı olmayıp Ömer Bey adında birinin kızıdır.

Edebalı, oğlu Şeyh Mahmud, şeyhin öğrencisi ve damadı Dursun Fakih, Ahî Şemseddin, oğlu Ahi Haşan daha sonra yine Ahîler’den Ccndcrcli Kara Halil, Osman Bey’in temelini attığı Osmanlı Beyliği’ nin kurulmasında önemli hizmetler görmüşlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM