• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
      SERGEY     KOROLYOV KİMDİR 

      SERGEY     KOROLYOV KİMDİR 

      SERGEY     KOROLYOV KİMDİR  (1906-1966)

Sergey Korolyov, S.S.C.B. uzay programında yer- alan en ön’emli kişilerden biriydi ve gençliğinden ölü­müne kadar bu programda önemli bir rol oynadı. Bu yıllar boyunca S.S.C.B’nin bilimsel ve teknolojik ge­lişme sürecinde büyük bir ün kazandı.

Ukraynalı bir okul müdürünün oğlu olan Korol­yov. 30 Aralık 1906’da, Ukrayna’nın jitomir kentinde doğdu. 1927 yılında uçak endüstrisi alanında çalışma­ya başladı, bir yandan da Moskova Havacılık Okulu’n- da öğrenimini sürdürdü. 1930 yılında Bauman Yük­sek Teknik Okulu’nun Aeromekanik bölümünü bitirdi.

 

Solda üstteki resimde, Sergey Korolyov (resmin sağında), ilk uzay yolculuğunu gerçekleştiren Yuri Gagarin’le (.resmin solunda) birlikte görülmektedir. Korolyov, Gagarin’i Dünya çevresindeki yörüngesine taşıyan Vostok uzay aracının baş tasarımcısıdır.

Bir Vostok uzay aracının yere inişi. (solda altta)

Bu araç, 4 500 kg ağırlığındaydı ve A.B.D’nin insanlı uzay araçlarının tersine, denize değil, karaya inişler için tasarlanmıştı.

 1. Okulda, Konstantin Tsiolkovskiy’in d’e yardımıyla ilgisini, füze yapımı üstünde toplamıştı. Korolyov, 1930 yıllarında, jet motoru ve ROKET tahrikiyle ilgili so­runlar üstünde çalıştı. 1934 yılındaysa «Stratosferde Füze Uçuşu» adlı kitabı yayınlandı.

İkinci Dünya savaşı sırasında Korolyov’un çalış­maları, roket yardımıyla kalkış sisteminin geliştiril­mesine yöneldi. O dönemde sıvı yakıtlı hızlandırıcılar konusunda kazandığı den’eyim, savaş sonrası çalışma­larında çok yararlı oldu. Savaştan sonra Korolyov, Vostok rampasının temelini oluşturan kıtalararası balistik bir FÜZE’nin tasarımıyla ilgili çalışmalara önderlik etti. Korolyov’un çalışmaları, taşıyıcı füze­nin geliştirilmesinden sonra da sürdü. Uzaya insan göndermek için kullanılan geri dönebilen araçların yapımına yardımcı oldu. En ünlü başarısıysa, Yuri Ga- garin’in 1961 Nisanında ilk insanlı uzay uçuşunu ger­çekleştirdiği uydunun baş tasarımcısı olmasıydı. Ko­rolyov, ayrıca, Ay çevr’esinde yörüngeye oturtulan ve Ay’ın öteki yüzünün fotoğraflarının çekilmesini sağ­layan ilk Zond uydu sisteminin tasarımını da üstlen­di. İnsanlı Ay uçuşları konusundaki çalışmaları, yal­nızca tek insanlı Vostok rampasını değil, çok insanlı Voshod uzay aracını da kapsıyordu. Korolyov bu dö­nemde, bütün S.S.C.B. uzay araştırma programının baş tasarımcısı oldu.

Dünya ve Ay çevresinde yörüngeye oturtulan uzay araçları konusunda yaptığı çalışmalardan sonra, Ko­rolyov’un önderliğinde geliştirilen otomatik uzay araç­ları, Venüs’e (Şubat 1961) ve Mars’a (Kasım 1962) gönderilen, ilk gezegenler arası otomatik istasyonları ve Ay ile Mars uçuşları için 1962 yılında başlatılan Zond adlı gezegenler arası uzay araçlarını kapsıyordu. Korolyov ayrıca, «Molniya» adı verilen ilk Sovyet ha­berleşme uydusunun geliştirilmesine katkıda bulun­du ve araştırma araçlarının Ay yüzeyine yumuşak ini­şini sağlayan otomatik Ay istasyonlarının tasarımın­da çalıştı.

Korolyov, 1958 yılında S.S.C.B. Bilim Akademisi üyeliğine seçildi ve birkaç yıl boyunca Akademi Pre- zidyumu üyeliği yaptı. Ayrıca, L’enin Ödülü’nü kazan­dı ve birçok S.S.C.B. nişanı aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM