• DOLAR
  7,6415
 • EURO
  8,9937
 • ALTIN
  468,89
 • BIST
  1,1762
SELİMİYE CAMİ

SELİMİYE CAMİ

SELİMİYE CAMİ

Kanunî Süleyman’ın oğlu Selim II tarafından Edirne’de ünlü mimar *Sinan’a yaptırılan Selimiye Camii, selâtin camilerinin en ünlülerinden biridir. Yapımı 1569’dan 1675’e kadar 6 yıl sürmüş ve yaptıran padişahın adıyla anılması için de Selimiye adı verilmiştir. Mimar Sinan bu camiyi yaparken o zamana kadar hiç bir mimarın başa­ramadığı bir işi başarmış, önceki bü­yük cami ve kiliselerde görülmemiş bir ustalıkla bütün camiyi tek bir kubbeyle örtebilmiştir. Bu yüzden Mimar Sinan’ın şöyle dediği söylenir: «Şehzade Camii’ni çıraklığımda, Süleymaniye Camii’ni kalfalığımda, Se­limiye’yi ustalığımda yaptım».

Gerçekten de o zamana kadar bu gibi eserlerde ana kubbe kademeli olarak varım kubbelerin üstünde yükselirdi. Sinan, bu camide ana kub­beyi 8 filayağına dayanan sekiz köşeli bir kasnak üzerine oturtmuştur. Kas­nak filayaklarına, filayakları da dış desteklere kemerlerle bağlanmıştır. Kubbenin yüksekliği 15,86 m’dir (Ayasofya’nın kubbesinden 1 m daha yüksek). Caminin içi İznik çinileriy­le süslenmiştir.

üç şerefe, üç merdiven

Caminin dört köşesinde yer alan dört minarenin dördü de üç şerefelidir. Giriş kapısının iki yanındaki minarelerin üç şerefesine üç ayrı merdivenle çıkılır. Öteki minareler birer merdivenlidir; her birinin yük­sekliği 70,889 m’dir. Minarelerin kub­beye yakınlığı camiye ayrı bir estetik güzellik vermektedir.

Selimiye bir külliye olarak yapıl­mıştır. Taş duvarlarla sınırlı geniş avlunun içinde dârülsıbyan (çocuk okulu), dârülkurra (Kuran kursu) ve medrese vardı. Ortasında oymalarla süslü bir şadırvan bulunan revaklar­la çevrili Selimiye Medresesi şimdi müze haline getirilmiştir. Caminin cümle kapısı mermer sarkıtlarla süs­lenmiştir. Avlunun dış kapısında bile ince bir işçilik göze çarpar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM