Sekban-ı Cedid Ordusu

Paylaş
 

Sekbanı Cedid ünlü sadrazam Alemdar Mustafa Paşa tarafından kurulmuş bir orduydu .Bilindiği gibi Üçüncü Selim Nizam-ı Cedid ordusunu kurmuş ve giderek bozulan Yeniçeri Ocağına bir alternatif yaratmaya çalışmıştı. Ancak bu yapmaya çalıştığı Devrim onun hayatına mal olmuş ve Yeniçeriler ayaklanarak Üçüncü Selim’in tahttan indirilmiş ve daha sonrada katletmişlerdir.

Sekban-ı Cedid Ordusu-bilelimmi.com

İşte o esnada Balkanlar’da bulunan Alemdar Mustafa Paşa Kuvvetleri ile birlikte hızlı bir şekilde İstanbul’a gelmiş isyanı bastırmış ancak Üçüncü Selim kurtarmayı başaramamıştı. Üçüncü Selim öldürdükten sonra Veziri Azam olan  Alemdar Mustafa Paşa onun ordu için yapmaya çalıştığı bu devrimi devam ettirmeye gayret etmiş ve bunun için Sekbanı Cedid ordusunu kurmuştu.

Sekban-ı Cedid-bilelimmi.com

Sekban-ı Cedit ordusu başlangıçta 3000 kişilik bir kuvvet olarak düşünüldü Levent ve Üsküdar’da bulunan ve daha önce Nizam-ı Cedid ordusu için kurulan kışlalara bu ordu yerleştirilmiş ve böylece yeni ordunun temelleri atılmıştı. Osmanlı’nın dört bir yanından bu orduya yeni asker alınması için fermanlar yayınlanmış aynı zamanda bu ordu için yepyeni eğitimde teknolojik yenilikler yapmaya gayret edilmiş Yeniçeri ocağında ıslah edilebilmesi için sert önlemlere gidilmiştir .

Osmanlı Ordusu-bilelimmi.com

Mesela yeniçeriler artık askeri eğitim almak zorundalardı ulufe alım satımı gibi işlemler yasaklanmıştı .Tahmin edilebileceği gibi Alemdar Mustafa Paşa dan hiç hazzetmeyen Yeniçeriler giderek bu sadrazama karşı büyük bir öfke biriktirmeye başladılar ve ilk fırsatta da ayaklandılar .Amaçları Alemdar Mustafa Paşa ya ortadan kaldırmak aynı zamanda Yeniçeri ocağına alternatif olabilecek sekbanı Cedid ordusunu da yok etmekti ne yazık ki amaçlarına ulaştılar Alemdar Mustafa Paşa öldürüldü ve Nizam-ı Cedid ordusu devamı olan Sekban-ı Cedit ordusu da tamamen ortadan kaldırıldı. Yeniçeriler böylece iktidarlarını devam ettirmiş oldular ancak Osmanlı devlet adamları artık yeniçerilerle bu işin yürümeyeceğini çok net bir şekilde anlamıştı. Ne yazık ki yeniçerilerin bu isyankar tavırlarından dolayı gerekli önlemler alınamıyordu .

modern osmanlı ordusu-bilelimmi.com

Daha sonraki süreçte tahta geçen İkinci Mahmut kafasına koyduğu en büyük devrimlerden birisi olarak Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasına karar verdi.  .Başlangıçta sessiz kalır gibi görünse de giderek halkı belli askeri birlikleri ve devlet adamlarını Kendi yanına çekmeyi başardı ve Yeniçeriler ayaklandığında Osmanlı tarihinde vaka-i Hayriye denilen olay sonucunda yeniçeriler neredeyse tümüyle ortadan kaldırılmış oldu.

vakayi hayriye-bilelimmi.com

 

Osmanlı Devleti uzun süredir başına bela olan Yeniçeri Ocağından kurtulmayı başarmış ve batılı tarzda ilk milli ordusunun temellerini atmıştır .Üçüncü Selim’in başlattığı Nizam -ı Cedit devrimi ikinci Mahmut’la olgunluğa erişmiş Türk ordusunun modern tarihi başlamıştır.

Bu yazı 2037 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/