SEBİL NEDİR

Paylaş
 

SEBİL NEDİR

Eskiden yollar üzerinde, çoğunlukla camile­rin yanında, gelip geçenin bedava su içebil­mesi için yapılmış, yerlere «sebil» denirdi. Sebillerde sular taslar içinde bulundurulur, yolcular sebilin parmaklıkları arasından ban­ları alıp içerler, gene yerlerine koyarlardı.

Sebiller, genel olarak, yuvarlak, üstü kub­beli ufak yapılardır. Cepheleri geniş birer pencere biçimindedir. Bu pencerelere gayet süslü, oymalı tunç parmaklar konulmuş, alt
kısımlarına, bel hizasına gelecek yerlere, tas sığacak kadar aralıklar bırakılmıştır. Her aralıkta bakır, pirinç taslar, maşrabalar bu­lunur, bunlar parmaklığa ince bir zincirle bağlanırdı. İçeride bir «sebilci» bulunur, tas­lar boşaldıkça bunları doldururdu.

Sebiller hayır için yapılır, hemen her ca­minin yanında bir sebil bulunurdu. Bunlar arasında, İstanbul’da, Sultanahmet sebili gibi, çeşmeli olanları da vardır. Sebiller Türk mi­marlığında önemli bir kol olmuş, bu alanda çok güzel eserler yaratılmıştır. En ünlüleri Sultanahmet Sebili, Hekimoğiu Ali Paşa Sebi­li, Dolmabahçe’deki Hüdaî Efendi Sebili’dir.

Bu yazı 131 kere okundu.
Etiketler:
SEBİL NEDİR
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler