• DOLAR
  7,5776
 • EURO
  8,9855
 • ALTIN
  476,09
 • BIST
  1,1854
Sanskritçe Nedir?

Sanskritçe Nedir?

Eski Hindistan’ın kültür dili olan Sanskritçe, modem Hindistan anayasasında, ülkede kullanılan 15 önemli dilden biri olarak geçer. Sanskritçe’nin tarihi, neredeyse dört bin yıldan bu yana kesintiye uğramadan süregelen bir edebiyatla desteklenir.

Bu alandaki ilk belgeler Veda’lardır, bugün elimizde bulunan en eski Veda metinleri, MÖ II. binyıla kadar gider. Bunlar, 1 028 ilahiyi (sukta) bir araya getiren, 10 « çember »den (mandala) o­luşan ve Agni, tndra ve Surya adlarıyla tanrılaştırılan doğa güçlerini öven Rigveda) tanrıya sunulacak kurbanlarla ilgili ku­ralları anlatan Yacurveda; dinî tören kurallarını anlatan şarkılar derlemesi olan Samaveda-, sihirli
formülleri içeren Atharvaveda’da. Bu temel metinlere, düzyazıyla kaleme alınmış eleştirel yorumlar olan «Brahma yorumlan» (Brahmam), gizli anlamlan taşıyan « orman kitapları»(Aranyaka), Hint felsefesinin geliştirilmesini amaçlayan metafizik sorunları işleyen Upanişad’lar eklenir.

Miladın başlarına doğru, iki büyük destan olan Makabkarata ile Ramayana şekil almaya başlar, bu arada « eski zamanların tarihi» anlamına gelen ve dünyanın yaratılışını, yıkılışını, daha sonra yeniden yaratılışını, tanrıların soyağacını anlatan Parana’Iar, kaleme alınmıştır. Sanskritçe bu dönemde, dil bilgini Fanini’nin (MÖ V.-IV. yy’lar) ideallerine sadık Brahma Sanskritçe’siyle ve şiir dilinde, destanların dilinde, bilimsel ve teknik dillerde kul­lanılan, biçimciliğe daha az önem veren Sanskritçe’ye aynldı.

Sanskrit dili, hukuk metin­lerinin (Dharmaşastra), ekonomi veya politika metinlerinin (Art- hoşostra), ahlak dersi veren veya sevişmeyle ilgili davranışları anlatan metinlerin (Kama-sutra) kaleme alındığı dil olmuştur. Buddha’ya ve Cayna’ya inananlar dinlerini ve düşüncelerini yaymak için önce Pah dilini ve Prakrit dillerini (MÖ. V. yy’dar. itabaren gelişmeye başlayan bu diller, modem Hint-Arî dillerinin kaynağını oluşturur) kullanmayı tercih ettiler. Ama milattan hemen sonraki dönemin başlarında Budizmin ve Caynacılığm dinsel metinleri giderek Sanskritçe ile kaleme alınmaya başladı: Budist şair ve müzikçi Aşvaghosa (II. yy) ve Caynaa bilgin Hemaçandra eserlerini Sanskritçe yazdı.

Bu arada hayvanları konu alan masallan derleyen Pancatantra ile şair prens Kalidasa’nın tiyatro eseri olan ve hem dindar hem cengâver bir toplumda yaşanan aşkların incelikli bir çözümle­mesini yapan Şakuntala unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sanskritçe Nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM