• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843
RÖNTGEN MAKİNESİ İCADI

RÖNTGEN MAKİNESİ İCADI

RÖNTGEN MAKİNESİ İCADI

Conrad Roentgeıı tarafından icat edi­len “X” ışınları sayesinde yine onun tarafından geliştirilen canlı varlıkla­rın özellikle iç organlarının filimlerini çekmeye yarayan aygıt.

Günümüzde up, fizik, kimya ve çeşitli endüstri alanlarında yararlanı­lan X ışınlan modern fiziğin en önem­li buluşlarından biridir.

Röntgen X ışınları dalga uzunlu­ğu en kısa olan ışınlardandır. Görü­lebilen ışığın dalga uzunluğu, santi­metrenin on milyonda biri kadar ol­duğu halde röntgen ışınları santimet­renin iki milyarda biri kadardır. Röntgen ışınları, cam ve kurşun ha­riç, insan vücudu, tahta, kauçuk, plastik ve birçok madenlerden kolay­ca geçebilme özelliğine sahiptir. Fo­toğraf filmlerine etki yapar. Genellik­le röntgen ışınları “Yumuşak” ve “Sert” olmak üzere iki çeşittir. Yu­muşak X ışınları, düşük voltajda el­de edilen X ışınlarıdır. Madenlerden kolayca geçer. Endüstride kullanılan X ışınları sert ışınlar olup 1.5 2 mil­yon voltluk elektrik akımı ile elde edi­lir ve her maddeden geçebilir röntgen ışınları X ışınları tüpü ve yüksek vol­tajlı elektrik akımı sayesinde elde edi­lir. Havası boşaltılmış olan tüpte iki kutup bulunmaktadır. Negatif kutba Katot, pozitif kutba da Anot adı ve­rilir. Bu tüpten yüksek voltajlı elek­trik akımı geçirildiği zaman katot ucu akkor haline gelerek elektron akım­larını yaymaya başlar. Bu elektron akımına katot ışınları adı verilir.

Bu ışınlar pozitif elektrik yüklü Anot kutbu ucundaki Tungsten ma­deninden yapılmış hedefe çarpınca X ışınları yayılmaya başlar. Günümüz­de röntgen ışınları ile vücutta bir or­ganın iç yapısı durumunu görmek (Radyoskopi veya Radyografi filmi­

 

ni çekebilmek). Böylece iç organlara da birçok hastalıkları daha başlangı­cında teşhis ederek tedavisine gitmek mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM