Robert Koch Kimdir

Paylaş
 

Robert Koch Kimdir?

Robert Koch Tıp dünyasının en önemli simalarından birisidir .Kendisinin en büyük başarısı Tüberküloz ve Kolera hastalıklarının mikroplarını bulmaktır. Özellikle o dönemde yaşanan ölümlerin önüne geçebilmek için tüberküloz ve Kolera mikropların bulunması son derece önemliydi .Aynı zamanda Robert Koch bakteriyoloji biliminin gelişmesine de katkısı bulunmuş ve bu alanda yaptığı çalışmalar ona 1905 yılında tıp alanında Nobel Ödülü’nü almasını sağlamıştı Robert Koch Nobel Ödülü’nü alabilmek için çok uzun yıllar çaba sarf etti .Bu ödülü aldığında Robert Koç tam 40 yıldan beri mikroplarla haşır neşir olan ve onların şifrelerini çözmeye çalışan bir bilim adamıydı .

Robert Koch bakteriyoloji biliminin gelişmesinde devrim sayılabilecek teknikleri ve yöntemleri geliştirdi onun geliştirdiği teknik ve yöntemler sayesinde bakteriler hakkında çok geniş araştırmalar yapılabildiği ve bir zamanlar insanların çok kolay ölümüne yol açan bakteriler kontrol altına alınmaya başlandı. Robert Koch üniversite eğitimini Göttingen Üniversitesi’nde bitirdiğinde geleceği parlak ve zeki bir bilim adamı konumundaydı .Daha sonra hekimlik yapmaya karar verdi ve çok değişik yerlerde hekimlik yaptı .Hekimlik mesleğini de oldukça başarıyla yerine getirdi en sonunda Robert Koch Wolfteam kentine yerleşti ve bu kentte uzun yıllar yaşamaya başladı .Bu kente yerleşmesi olun bilimsel çalışmaları açısından daha verimli olmasına ve uzun süreli çalışmalar yapmasına olanak sağladı. 1876’da koyun ve sığırlarda görülen şarbon hastalığına bir tür bakterinin yol açtığını buldu .

Bu Tıp tarihinde Bir dönüm noktasıydı .Çünkü o güne kadar canlı bir mikroorganizmanın hastalığa yol açabileceği düşünmemişti .Halbuki Robert Koch şarbon hastalığına neden olan bakteri keşfederek Tıp dünyasında bir çığır açtı .Bu büyük başarısı Robert Koch a  hem ün kazandırdı hem de imparatorluk sağlık dairesine atanmasını sağladı .İmparatorluk sağlık dairesine atandığında yıl 1880 deydi. Berlin’de yaşamaya başlayan Robert Koch 1904 yılına kadar süren bu görev ile birlikte aynı zamanda Berlin Üniversitesi’nde mikrobik hastalıklar Enstitüsü müdürlüğünü de yerine getirdi. Robert Koch bu kadar ünlü kılan ve Tıp tarihine adını yazdıran gelişme ise 1882 yılında koç basili olarak alınacak olan tüberküloz mikrobunun bulmasıydı . Robert Koch’un yaptığı çalışmalar sonucunda tüberküloz basilini çoğaltıp hayvanlara enjekte ederek bu hayvanların tüberkülozu yakalanmasını sağladı. Bu da kuşku götürmeyecek bir şekilde tüberküloz basilinin tüberküloza yol açtığı kanıtlanmış oldu .Daha sonraki yıllarda tüberkülozun önüne geçilebilmesi için çok büyük çaba sarf edildi. O dönemde tüberküloz yani diğer adıyla verem hastalığı milyonlarca insanın ölümüne yol açmaktaydı. Robert Koç’un bir diğer büyük başarısı ise Colera mikrobunu bulmasaydı .Yine o yıllarda Kolera salgınları sık sık yaşanmakta ve bu Kolera salgınları da binlerce bazen on binlerce insan hayatını kaybeden bilinmekteydi. Robert Koch Mısır’da ertesi yılda Hindistan’da yaşanan Kolera salgınında elde ettiği dışkılar dan küçük ve kıvrık biçimli bir basili kültürde büyüterek 1883 yılında virgül basil olarak alınacak olan kolera mikroplu saptanmış oldu .Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalarla Kolera salgınları nın önüne geçilmeye çalışıldı. Robert Koch mikrobiyoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olarak anılmaya devam ediyor. 1910 yılında hayatını kaybettiğinde geçmişte çok önemli başarılar ve insanlık adına çok büyük bir emek ve gayret bırakmıştı .1930 larda 1940 larda onun gösterdiği çabalar sayesinde kolera ve verem hastalığı konusunda çok önemli adımlar atılmış milyonlarca insanın hayatı bu sayede kurtulmuştur .Aynı şekilde o dönemler Türkiye’de de çok sık görülen Verem hastalığına karşı çok büyük bir mücadele verilmiş ve her geçen sene ülkemizdeki Verem hastalarının sayısı azaltılmıştır.

http://bilelimmi.com/kuyucu-murat-pasa/

http://bilelimmi.com/auguste-rodin-kimdir/

http://bilelimmi.com/steinbeck-kimdir/

Bu yazı 375 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler