Partlar Kimdir?

Paylaş
 

Partlar Kimdir?

Partlar eski çağda İran’ın kuzeydoğusunda Part ya denilen bölgede devlet Kuran bir kavimdir .Partlar İskit ülkesinde bir süre göçebe olarak dolaştıktan sonra İsa’dan önce 1000 yılda Partiye ye yerleştiler .Part kabilelerinden birinin önderi olan Arsakes Selevkileri yenerek bağımsızlığını ilan etti İsa’dan önce 248- 247. Onunla başlayan Part hükümdarları sülalesini arsakitler adı verildi .

Partlar Selevkilerin zayıflamasından yararlanarak sınırlarını batıya doğru genişletiler. İran aldıktan sonra Suriye’nin bir bölümünde ellerine geçirdiler. Anadolu ve Suriye’yi Alan romalılarla uzun süre savaşmak zorunda kaldılar .İsa’dan önce 92 de Sulla nın komutasındaki Roma Ordusuyla Fırat kıyısında karşılaştılar ve bu ırmağı sınırı olarak kabul ettiler .Tiriumvirlerden Krassus birlerden Partlarla yaptığı savaşta yenilgiye uğradı .İsa’dan önce 53 .Bundan sonra da partlarla Romalılar arasında çarpışmalar sürüp gitti .Partlar bu savaşlar ve iç karışıklıklar nedeniyle zayıf düştüler .Sonunda İranlı Ardeşir ayaklanarak partları yenilgiye uğrattı.

Kral öldürüldü Part Devleti yıkıldı, İsa’dan sonra 226 yerine Sasaniler Devleti kuruldu .Partlar Yiğit ve savaşçıydılar İlkel bir hayat yaşamışlardır .Saray Yunan uygarlığını etkisi altında kalmıştır bu davranış İran halkının tepkisi ne yol açmış yıkılmalarının bir nedeni olmuştur.

http://bilelimmi.com/iran-uygarligi/

http://bilelimmi.com/asurlar/

http://bilelimmi.com/bati-roma-imparatorlugu-tarihcesi/

Bu yazı 255 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/