• DOLAR
  7,0551
 • EURO
  8,4375
 • ALTIN
  462,93
 • BIST
  1,1874
Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu

Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu

Osmanlı İmparatorluğu ülkelerinin genişliği güçlü durumu süresi ve örgütü bakımından tarih boyunca kurulmuş en büyük 2 devletten biridir ve bir Türk devletidir 1299 1920 yılları arasında yaşamıştır .Öteki Roma İmparatorluğu dur Osmanlı İmparatorluğu tarihi Kuruluş Yükseliş Duraklama Gerileme ve Dağılma olmak üzere 5 döneme ayrılır Kuruluş Dönemi 1299-1453 yılları arasında sürmüştür .

Osmanlı Devleti Bizans sınırında bir üç Beyliği olarak kuruldu Beyliği’nin kurucusu olan Osman Bey Oğuz Türklerinin Kayı boyundan, Ertuğrul Gazi’nin Oğlu dur .Onun zamanında Bizans tekfurlarıyla savaşlar yapıldı Bilecik ,Yarhisar İnegöl ve Sakarya Vadisi’ndeki bazı kasabalar alındı .Osman Bey ihtiyarlığında beyliğin yönetimini oğlu Orhan Bey bıraktı. Bursa’nın alınmasından sonra öldü Orhan Bey Bizans imparatorunun Palekanon Savaşı’nda yenilgiye uğrattı İznik ve İzmit’in aldı .Karesioğulları Beyliği’nin topraklarının ülkesine kattı ,Bizans İmparatorluğu’nun iç işlerine karıştı İmparator olmak isteyen Kantakuzen e yardım etti ,onun kızıyla evlendi .Güç durumda kaldığı bir sırada yine yardım isteyen Kantakuzen Gelibolu Yarımadası’ndaki Çimpe Kalesi’ni Orhan Bey’e vermek zorunda kaldı 1353. Orhan Bey’in oğlu Süleyman Paşa Gelibolu Bolayır ve Çorlu ele geçirdi.

Süleyman Paşa’nın biraz sırasında atından düşerek ölmesi arkadan Orhan Bey’in ölümü 1362 Rumeli’deki gelişmenin bir süre aksamasına neden oldu .Murat Bey zamanında Lüleburgaz Çorlu ve Malkara geri alındı Sazlıdere’de Bizans ve Bulgar Kuvvetleri yenilgiye uğratıldı Edirne ele geçirildi 1363 .Filibe ve Gümülcine alındı haçlı ordusu Sırpsındığı Savaşı’nda bir baskınla dağıtıldı 1364 Türk kuvvetlerinin başarıları üzerine Bulgar Kralı şişman Osmanlıların koruyuculuğunu kabul etti. Batı Trakya ve Makedonya’da yeni yerler ele geçirildi Sırp despotu Lazar 1. Murat’la anlaşmak zorunda kaldı 1374. Bir yandan da devlet örgütü geliştirildi Germiyanoğlu Süleyman Şah kızını Birinci Murat’ın oğlu Beyazıt ile evlendirdi kızının çeyiz olarak ülkesinin büyük bir bölümünü Osmanlılara verdi Hamitoğullarından da para ile bazı yerler alındı daha sonra Sofya niş ve Manastır ele geçirildi .Karamanoğulları yenilgiye uğratıldı birinci Kosova Savaşı’nda haçlılara karşı büyük bir zafer kazanıldı 1389. Birinci Murat savaş alanına dolaşırken bir sırplı tarafından şehit edildi .Birinci Murat zamanında sınırları işletilmesi çeşitli toplumlara Egemen olunması Düzenli bir devlet örgütünün kurulması bakımından Osmanlı Devleti’nin bir imparatorluk olduğu ileri sürülebilir .

Birinci Beyazıt Aydınoğulları Saruhanoğulları Menteşeoğulları ve Germiyanoğulları beyliklerinin ülkelerine Savaş yapmadan ele geçirdi .Karamanoğlu Alaattin bey ülkesinin bir bölümünü Osmanlılara bırakmak zorunda kaldı. Çarşamba suyu sınır olmak üzere iki devlet arasında barış yapıldı .Anadolu’da Balkanlarda yeni başarılar sağlandı çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen Şövalyeler ve soylularla Macarlardan oluşan büyük bir haçlı ordusu Niğbolu Savaşı’nda Bozguna uğratıldı 1396. Karamanoğulları beyliğine son verildi. Samsun, Sivas, Kayseri ,Malatya şehirleri ve daha birçok yer Osmanlı Devleti’ne katıldı Böylece Anadolu’da Türk Birliği sağlandı. Yıldırım Beyazıt Timur’la yaptığı Ankara Savaşı’nda yenilgiye uğradı 1402. Anadolu beylikleri yeniden kuruldu ,Osmanlı ülkeleri Yıldırım Beyazıt’ın oğullarına bırakıldı .Böylece hem Anadolu Türk birliği dağıldı hem de Osmanlı Devleti Parçalandı. Kardeşler arasında yapılan savaş 11 yıl sürdü 1402-1413 yılları arasında .Osmanlı Devleti’nde Bu döneme Fetret Devri veya denir .1. Mehmet Çelebi kardeşlerini yenerek Osmanlı Devleti’ni yeniden kurmayı başardı .Bursa’yı kuşatan Karamanoğlu yenilgiye uğrattı .Venediklilerle ilk deniz savaşını yaptı. Şeyh Bedreddin’in çıkardığı ayaklanmayı bastırdı ,İkinci Murat Edirne’de hükümdarlığını ilan eden amcası Mustafa Çelebi ile uğraştı bunun yenilgiye uğrattı ve yakalatıp öldürttü.Küçük Mustafa’nın ayaklanmasını bastırdı Anadolu’da Türk Birliği’ni kurmaya çalıştı. Macar Kralı Ladislas ile Hünyadi Yanoş un komuta ettiği haçlı ordusu ile yapılan savaşlarda başarılı sağlanamadı ancak Balkan geçitleri tutulabildi. Macar Kralı ile Edirne Segedin Antlaşması yaptı 1444. Haçlılar  2. Murat’ın hükümdarlık den ayrılması üzerine anlaşmayı bozarak saldırıya geçtiler .Yeniden Ordusu’nun başına geçen 2. Murat Haçlıları Varna Savaşı’nda ağır bir yenilgiye uğrattı 1444. 2. Kosova Savaşı’nda Türk Ordusu’nun zaferiyle sonuçlandı 1448 .Böylece Hristiyan devletlerin Türkleri Rumeli’den çıkarma umutları kalmadı. 2. Mehmet gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra İstanbul’a aldı 1453 kendisine Fatih unvanı verildi Osmanlı Devleti Kuruluş aşaması tamamlanıp yükseliş aşamasına geçti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM