ÖRÜMCEKLERİN ÖZELLİKLERİ

Paylaş
 

ÖRÜMCEKLERİN ÖZELLİKLERİ

Evlerimizde sık görülen örümcek her yerde bulunur: bahçelerde, or­manlarda, tarlalarda. Ama bu çeşitli ortamlarda yaşayan örümcekler hep aynı türden değildir. Duvarların kö­şesinde ev örümceğinin, bahçelerde ağaçlar ve otlar arasında haçlı örüm­ceksin düzgün geometrik biçimiyle gö­ze çarpan ağlarına rastlanır.

korkunç bir iştah

Örümcekler yararlıdır: bizi böcek­lerden (sinek, sivrisinek) kurtarır, fa­releri bile yer. Hepsi etçildir. Suda yaşayan bazı türleri, küçük balıkları ve kurbağa yavrularını (iribaşlar) bi­le parçalayıp yer.

Örümceklerin çoğu, avlarını yaka­lamak için ağ örer; gerçek birer tu­zak olan bu ağları karın kısmında bulunan ağ bezleri’nden salgıladığı telciklerle yapar; bezlerin ağzında bu­lunan deliklerden son derece ince (milimetrenin yüzde biri kalınlığın­da) ipliksi telcikler salgılar.

Örümcekler, avlarını salgıladıkları bir zehirle felce uğratırlar; ancak ba­zı türlerin (sözgelimi sıcak ülkelerde yaşayan migalenin) zehiri insanlar için öldürücü olabilir.

örümcekler böcek değildir

Örümceğin vücudu iki kısımdır: başlıgöğüs (baş ve göğüs bitişik) ve ondan bir boğumla ayrılan karın. Ka­natsız olan bu hayvanların sekiz ba­cağı vardır. Böceklerdeyse üç bölüm­lü bir gövde, altı bacak vc genellikle iki çift kanat bulunur. Büyüme sıra­sında örümcekler başkalaşım geçir­mez; yavrular, ana-babaya benzer bi­çimde doğar. Örümcekler yumurta yapar, bunları ipekten bir kozayla sarar, korumak için de dikkatle gö­zetir.

Bilinen en iri örümcek türünün (Guyana’da yaşayan migale) gövdesi 9 santimetre uzunluğundadır. Bu hayvan yirmi yıl, hattâ bazen daha fazla yaşayabilir.

Bu yazı 142 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/