Orhan Bey’in Hayatı

Paylaş
 

Orhan Bey 2. Osmanlı hükümdarıdır 1281 -1362 yıllar arasında yaşamıştır. Osman Bey’in oğludur babasının sağlığında beyliğin yönetim ve askerlik işlerinde görev aldı Bilecik ve Yarhisar kalelerinin ele geçirilmesinde yararlılığı görüldü .Tutsak alınan Yarhisar tekfurunun kızı Nilüfer Hatun ile evlendirildi 1299. Orhan Bey Karacahisar saldıran Çavdar aşiretini yenilgiye uğrattı buyruğuna verilen Akçakoca ve Gazi Abdurrahman ,Konuralp ,Kösemihal gibi komutanlarla birlikte Sakarya ırmağı ile Karadeniz arasında kalan yerlerin alınmasına gönderildi .Bizanslılardan birçok Kale ele geçirildi .1318 babası yaşlanmış ve hasta olduğu için beyliğin yönetimini ona bıraktı .Orhan Bey 1321 de Mudanya’ya aldı Osman bey askerleri ve komutanları Yenişehir Ovası’nda toplayarak onları Orhan Bey’in yönetimine verdi. Orhan Bey’in 1324 de hükümdar olduğu kesin olarak bilinmektedir. Orhan Bey 1315  den beri Çemberi sıkıştırmakta olan Bursa’ya aldı 1326.

Kale komutanı Müslüman olarak Osmanlı hizmetine girdi .Bursa’nın ele geçirilmesinden Biraz sonra Osman bey’e öldü .Vasiyetine uyularak Bursa’da Gümüşlü Kümbet adı verilen yere gömüldü .Bu sırada komutanlardan Akçakoca Kandıra’yı ve Gazi Abdurrahman ile birlikte Kartal yakınlarında bulunan Aydos ve Samandıra’ya aldı Karamürsel’de İzmit körfezinin güneyini Osmanlı beyliğine kattı .Orhan Bey İzniki kuşattı Bizans İmparatoru genç Andronikos İznik’i kurtarmak için ordusuyla Anadolu’ya geçti .Palekanon Savaşı’nda Orhan Bey’e yenilerek İstanbul’a kaçtı 1329. Yardım gelmesinden umudunu kesen İznik komutanı şehri teslim etti

.İznik başkent oldu 1330. Daha sonra İzmit alındı 1337 ,Orhan Bey Ulubat Mihaliç ve Kirmasti alınca Osmanlı Beyliği ile Karesioğulları komşu oldu. Orhan Bey Karesioğulları iç işlerine karışarak Balıkesir ,Manyas ,Edincik ,Kapıdağı ve çevresini ülkesine kattı 1345 .Bu beyliğin değerli komutanlarından Hacı İlbey ,Evrenos Bey, Ece Halil ve Gazi Fazıl Osmanlı hizmetine girdiler. Orhan Bey Bizans İmparatorluğu’nun iç işlerine karıştırıp İmparator vekili olan Kantakuzen kendisinden yardım istemesi üzerine ona 5 -6 bin kişilik bir Türk Birliği gönderdi .Kantakuzen bu kuvvetlerle Karadeniz kıyılarını ve Edirne’ye ele geçirdi kızı Theodore ayı Orhan Bey ile evlendirdi 1346 .Yine Orhan Bey’in verdiği yardımcı kuvvetler ile İstanbul’a girdi kendisini küçük Yuannis ile birlikte imparatorluk kabul ettirdi.

Orhan Bey Sırplara karşı oğlu Süleyman Paşa komutasında Bizans’a kuvvet gönderdi .Sırp Kralı Duşanın kuşattığı Selanik şehri bu Türk Birliği’nin yardımıyla kurtarıldı 1349 .Türk Kuvvetleri Bu yardımlar sırasında Rumeli’ye iyice öğrenciler artık burada yerleşmek zamanı gelmişti .Yine dar bir zamanında yardım isteyen Kantakuzen buna karşılık Gelibolu Yarımadası’ndaki Çimpe Kalesi’ni Orhan Bey’e vermek zorunda kaldı 1253. Türklerin Rumeli’ye yerleşmeye başlamaları Böylece sağlamış oldu. Orhan Bey’in oğlu Süleyman Paşa komutasında gönderdiği Ordu Ankara’ya 1354  aldı böylece doğrudan gelecek saldırılara karşı koyacak güçlü bir kale ele geçirilmiş oldu .Süleyman Paşa komutasındaki Türk Kuvvetleri gelip Gelibolu’yu aldıktan sonra ra Bolayır ve Tekirdağ’a kadar olan Marmara kıyılarına ele geçirdiler buraları Anadolu’dan getirtilen Türk halkı yerleştirildi . Süleyman Paşa daha sonra Malkara, Keşan ve Çorlu’yu aldı .İstanbul ile Edirne arasındaki yolu kesti. Bu sırada Süleyman Paşa’nın yanında kardeşi Murat Bey de bulunuyordu .Süleyman Paşa’nın bir avı izlerken atından düşüp ölmesi Türk ilerleyişinin bir süre durmasına neden oldu. Süleyman Paşa’nın yerine Murat Bey komutan oldu ,Orhan Bey’in de 5 yıl kadar soru ölmesi Lala Şahin Paşa Hacı İlbey ve Evrenos Bey gibi değerli komutanların yerinde aldıkları önlemler ile fazla Sarsıntı yaratmadı .Orhan Bey zamanında devlet örgütünün kurulmasına başlandı. İlk Osmanlı parası bastırıldı .Divan kuruldu şehirleri yönetmek için kadınlar ve subaşılar görevlendirildi .Düzenli bir tımar örgütünün kurulmasına önem verildi her zaman sefere hazır kuvvet bulundur alabilmek için yaya ve müsellem birlikleri meydana getirildi. Orhan Bey ülkesini Kalkındırma önem verdi şehir kasaba ve köylere Cami Mescit ,Medrese, İmaret,Zaviye, Hamam ve misafirhane gibi Hayır kurumları yaptırılarak halkın yararlarını açıldı. Orhan Bey her zaman ülkesi için dolaşır devlet işlerinin eksiksiz yürütülmesini gözetirdi .Başkent Bursa’da bile 1 aydan fazla oturmazdı dinine bağlıydı adaleti sever ve uygulardı komutanlara ve bilginlere saygılı gazilere sanatçılara karşı cömertti .Alçak gönüllüydü yoksulları korurdu verdiği sözünde durur güven verir devletin çıkarlarını her şeyin üstünde tutardı .Zamanında Ülkesi geniş ölçüde bolluğa kavuştu zekat verecek kimse bile bulunamadı.

http://bilelimmi.com/osmanli-devletinin-kurulusu/

http://bilelimmi.com/16507-2/

Bu yazı 525 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/