Olimpiyatların Tarihçesi

Paylaş
 

Olimpiyatların Tarihçesi

Olimpiyat Oyunları uluslararası Olimpiyat komitesince 4 yılda bir hazırlanan spor yarışmaları ve bunlarla ilgili törendir .Olimpiyatlar bir efsaneye dayanır İsa’dan önce 776 dan beri düzenlendiği anlaşılmaktadır .İsa’dan sonra 394 de Roma imparatoru Theodosius tarafından yasaklanmıştır.

Olimpiyat Oyunları eski Yunanlıların olimpiyatı kutladıkları ulusal bayramları idi .Bu oyunlara yalnız özgür Yunan erkekleri katılabilir di. Olimpiyat oyunlarında spor yarışmalarının yanı sıra tiyatro, jimnastik, edebiyat müzik ve güzel konuşma yarışmaları da düzenlenirdi .Başarılı olanlar büyük ün kazanırlar de başarının ödülü bir zeytin dalıydı .1894’te Fransızlardan Pier Gobert olimpiyat oyunlarının yeniden canlandırılması ileri sürdü ve uluslararası olimpiyat komitesinin kurdu .

Bu oyunlara ve yarışmalara bütün uluslar katılabilecek de 1896 dan beri her 4 yıl da bir ve her defasında başka bir ülkede yapılmaktadır. 1924 den beri Kış Olimpiyatları da sürdürülmektedir .Olimpiyat oyunlarının simgesi beş kıtayı belirten birbirine geçmiş 5 dairedir.

Bu yazı 555 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/