NANOTEKNOLOJİ NEDİR?

Paylaş
 

 NANOTEKNOLOJİ NEDİR?

Nanoteknoloji atom kullanılarak, yeni cihazlar geliştirmeyi ve üretilmek istenen maddenin atomlarından başlayarak yapılmasını amaçlayan miniteknolojidir. Hedefi, daha büyük ve daha hızlı teknolojidir. Öyle ki bir insanın saç teli, bir nanometrenin yaklaşık 50.000 katıdır.

Nanoteknolojiyi günümüz teknolojisiyle karşılaştırdığımızda birtakım farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Nanoteknoloji enerji tasarrufu sağlamakta ve çevre dostu sayılmaktadır. Ayrıca nanoteknolojide, günümüzdeki gibi imalat için hammaddeyi taşımaya gerek yoktur.

Nanoteknolojinin yaşamımıza diğer bir katkısı ise hücre seviyesinde onarımlar yaparak hastalıkların önüne geçmektir. Kanserle mücadelede etkindir. Erken tedavi sağlar. DNA üzerinde değişiklikler yapar. Kurşun geçirmez, leke tutmaz kumaşlar, daha uzun ve güvenli yolculuklar, kirlenmeyen pencereler, yüze masaj yapan maskeler, 60 kata varan enerji tasarruflu boyalar, her türlü suyu içilebilir hale getiren su topları gibi sağlık, boyacılık, otomotiv, kumaş, mutfak gereçleri vb. alanlarda birçok yenilik sağlar.

Nanoteknolojinin marifetlerini sıralamak oldukça güçtür. Çünkü nanoteknolojide sınır yoktur. Hayal gücünüzün gittiği yere kadar nanoteknoloji sizi beraberinde götürmektedir.

Teknolojik bir harika GPS

GPS, yani küresel konumlandırma sistemi. Bir anlamda bu aletin yapılması, pusulanın pabucunun dama atılması demek oluyor. Artık pusulayla yön saptayarak aranılan bir yere gitmek yerine, sizin nereye – nasıl gideceğinizi, bulunduğunuz noktayı GPS göstermektedir. Çölde kaybolan bir adam olmak ne kadar kötü bir şeyse, o anda yanında GPS olması da o kadar iyi bir şeydir. Küresel konumlandırma sisteminin çalışması uydu aracılığıyla gerçekleşmektedir.

http://bilelimmi.com/elektronik-yuzyil/

http://bilelimmi.com/fok-nedir/

http://bilelimmi.com/ulkemizin-kaynaklari-sunusu-3/

 

 

 

Bu yazı 189 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler