• DOLAR
  6,7758
 • EURO
  7,6635
 • ALTIN
  366,74
 • BIST
  1,1309
MORFİN NEDİR?

MORFİN NEDİR?

MORFİN NEDİR?

Haşhaştan çıkarılan, beyaz billurlar halin­de bir cisimdir. Kimya bakımından bir «alkloit»tir. İlk defa 1804’te Alman kimyacısı Sertürner tarafından elde edilmiştir. 1927’de yapı formülü bulunmuşsa da halen tam bir bireşimi (sentezi) yapılamamıştır. Morfin 1553‘de erir, suda ancak 1/120 oranında çözünür.

Morfin uyuşturucu bir maddedir. Hekim­likte şiddetli sancıları, nefes darlığını, öksü­rüğü dindirmek için ilâç olarak belirli miktar­larda kullanılır. Morfin hastaya, çoğunlukla, suda erimiş halde, iğne yapılarak verilir. Ağız­dan, ya da fitil şeklinde, makattan verildiği de olur.

Morfinomanlık

Morfin, sancıları dindirerek, vücuda tatlı bir rahatlık verir. Bundan dolayı, hastada bir alışkanlık doğurabilir. Bu tehlikeli alışkanlığa «morfinomanlık» denir.

Morfin vücutta bir rahatlık yarattığı gibi, beyinde hayal kurma kudretini de artırır.

Morfine alışmış olanlar bu hafif sarhoşluk ha­lini sık sık ararlar. Bu durum bir tutku hali­ne gelir. Morfinomanlar alıştıkları bu zehir! elde edebilmek için her çareye başvururlar. Öte yandan, morfinin etkisiyle, günden güne zayıflarlar, renkleri sararıp solar, kalblerin- de sıkıntılar, çarpıntılar duyarlar. Bu düşkün hallerinde, gizliden gizliye elde ettikleri mor­fini, hiçbir temizlik şartı gözetmeden, kirli, pis şırıngalarla vücutlarına iğne yaptırdıkları için bacaklarında, kollarında cerahatli çıban­lar da çıkar.

Vücudun alışkanlığı arttıkça morfinoman daha çok miktarda morfin almak ihtiyacını duyar. Böylece, gittikçe bir deri bir kemik ha­line gelir. Bu arada her hangi bi** mikroplu hastalık onu kolayca ölüme sürükier

Morfin alışkanlığını tedavi etmek için hasta­yı bir sağlıkevinde sıkı bir kontrol altına almak ister. Hastaya çeşitli yatıştırıcı ilâçlar verilir, böylece morfini unutması sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM