Montesquieu Kimdir?

Paylaş
 

Montesquieu Kimdir?

Bu yazımızda Montesquieu Kimdir sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.Montesquieu tanınmış Fransız düşünür ve yazarıdır 1689 1755. Montesquieu Hayatına baktığımızda en öenmli aşamalardan biri olarak Hukuk öğrenimi yaptığını 1708 de Avukat olduğunu görüyoruz..Tarih bilgisini arttırmak için çalıştı 1714 de Boardex parlamentosuna üye 2 yıl sonra yargıtay başkanı oldu.

Yeni kurulan Boardex Akademisi’ne girdi .Bu akademi için politika tarih ekonomi ve doğa bilimleri ilgili yazılar yazdı .Bütün bilgi alanlarında deneysel metodu önem verdi .Büyük Yankı uyandıran Acem Mektupları adlı eserinde Fransa’nın kötü  yönetimini alaylı bir biçimde eleştirdi .Çalışmalarını güçleştirdiği için hakimlik görevinden ayrıldı. Montesquieu böylece tasarladığı eserlerini yazmak için serbestlik kazandı 1727. Fransız Akademisi’ne seçildi bir süre sonra uzun bir yolculuğa çıktı. Avusturya ,İtalya ,Almanya ,Hollanda ve İngiltere’yi dolaştı, gittiği ülkelerin siyasal ve ekonomik durumlarını inceledi. 1734 de Romalıların Büyüklüğü ve Çöküş Nedenleri Üstüne Düşünceler adlı eserini yazdı .

Montesquieu eserleri ile zamanına damga vurmuş büyük bir düşünürdür

Onun en tanınmış eseri 1748 de yayınladığı Kanunların Ruhu dur .Bu eser büyük bir ilgi gördü ve 2 yılda 22 kez basıldı fakat ağır eleştirilere de uğradı .1751 de Roma tarafından yasaklandı .Montesquieu hayatının son yıllarında birkaç eser daha yazdı .Kendisi 18 yüzyılın ve modern düşüncenin en başta gelen temsilcilerinden biridir .En iyi devlet yönetiminin yürütme ,yasama ve yargı güçlerinin ayrı ayrı ellerde bulunan rejimlerde olduğunu ileri sürmüş halkın Özgür olması gerektiğini belirtmiştir .Yazılarıyla Fransız ihtilalini etki yapan aydınların başında gelir.

BUNLARIDA İNCELEYEBİLİRSİNİZ

http://bilelimmi.com/hipokrat-kimdir/

http://bilelimmi.com/leonardo-da-vinci-kimdir/

http://bilelimmi.com/achilles-kimdir/

http://bilelimmi.com/einstein-hayati/

 

Bu yazı 457 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler